چسب زدن بینی بعد از عمل زیبایی بینی

چسب زدن بینی بعد از عمل

آنچه می خوانید...

چسب زدن بینی بعد از جراحی، یکی از مهم ترین اقدامات در از بین بردن تورم حاصل از عمل جراحی است که باید در انجام صحیح آن دقت کافی داشته باشید. علاوه بر از کاهش تورم، چسب زدن بینی بعد از عمل سبب شکل گیری و حفظ فرم صحیح بینی خواهد شد. اگر چسب بینی به صورت اصولی و صحیح زده شود، فشار مناسبی به بینی وارد خواهد شد و در نتیجه سبب کاهش تورم به صورت متعادل در همه جای بینی می شود.

تا چه زمانی باید از چسب بینی استفاده کرد؟

چسب زدن بینی بعداز جراحی بینی

یکی از عواملی که در مدت زمان استفاده از چسب بینی بسیار موثر است نوع پوست بینی است که هر چه پوست بینی ضخیم تر باشد لازم است که مدت زمان بیشتری از چسب بینی استفاده شود. به طور کلی در دو هفته اول بعد از جراحی بینی، استفاده اصولی از چسب بر روی بینی، سبب فرم گیری بهتر آن شده و تا حد ممکن تورم بینی را کاهش می دهد. از هفته سوم به بعد نیز همین روند کاهش تورم و التهاب بینی ادامه داشته و معمولا جراحان بینی توصیه می کنند که تا حدود یک ماه الی یک ماه و نیم روند چسب زدن بینی ادامه داشته باشد. البته بعد از مدت زمان مذکور در صورتی که کاهش تورم بینی تا حد قابل قبولی انجام نشده باشد، به تشخیص پزشک می توان چسب زدن بینی را ادامه داد.

توجه داشته باشید که تا یک هفته بعد از جراحی بینی از اسپلینت بینی بر روی آن استفاده می شود.

مزایای چسب زدن بینی

چسب زدن به بینی یکی از مهمترین مراقبت های بعد از عمل بینی است که مزایای مهمی دارد و انجام صحیح آن سبب بهبود سریعتر، دوران نقاهت کوتاه تر و رسیدن به نتیجه مطلوب از جراحی خواهد شد. از جمله مزایای مهم چسب زدن بینی بعد از جراحی بینی عبارتند از:

کاهش تورم بینی

بارزترین مزیت استفاده از چسب بینی کاهش تورم بعد از جراحی است؛ تورم و التهاب بینی می تواند سبب درد و کاهش سرعت بهبودی بعد از عمل شود ولی با استفاده از چسب بینی تا یک ماه بعد از جراحی می توان این تورم را تا حد بسیار مطلوبی کاهش داد؛ ناگفته نماند که نتیجه واقعی جراحی بینی بعد از ۶ تا ۱۲ ماه از جراحی مشخص خواهد شد زیرا با وجود استفاده از چسب بینی همچنان تورم ناشی از جراحی ادامه خواهد داشت ولی می توان در همان ماه اول بعد از عمل، تا حد قابل قبولی این تورم را کنترل نمود.

شکل گیری و فرم دهی به بینی

در روند جراحی بینی به روش باز، جهت دسترسی جراح به ساختمان بینی و اعمال تغییرات لازم، پوست از روی اسکلت بینی برداشته شده و بعد از تغییرات لازم دوباره به محل خود بازگردانده می شود؛ در نتیجه این امر، در هفته های ابتدایی بعد از جراحی پوست بینی هنوز به خوبی به استخوان نچسبیده و استفاده از چسب بر روی بینی سبب تسریع این مسئله خواهد شد؛ چسب روی بینی سبب می شود که پوست بر روی استخوان بینی جابه جا نشده و با سرعت بیشتری به استخوان بچسبد. با این حال بسیاری از افراد تصور می کنند که استفاده از چسب بر روی بینی در رفع و یا ایجاد قوز بینی موثر خواهد بود که این تصوری کاملا اشتباه است و تنها سبب کاهش تورم و اتصال سریعتر پوست و استخوان بینی خواهد شد.

کاهش احتمال افتادگی نوک بینی

یکی از دلایلی که سبب می شود افراد بعد از انجام جراحی بینی، به سراغ جراحی ترمیمی بینی بروند افتادگی نوک بینی است که سبب تغییر فرم و شکل بینی می شود. خوشبختانه استفاده صحیح و درست از چسب بینی در ماه اول بعد از جراحی احتمال افتادگی نوک بینی را تا حدودی کاهش خواهد داد.

اعلام هشدار به اطرافیان

شاید به نظر جالب برسد که یکی از کاربردهای مهم چسب زدن به بینی، اعلام هشدار به اطرافیان است که بینی شما در وضعیت حساسی قرار دارد و نباید هیچ گونه تماس و یا ضربه ای به بینی وارد شود.

نحوه صحیح چسب زدن به بینی

در ابتدا از جراح بینی خود سوال کنید که چه نوع چسبی برای بعد از عمل بینی مناسب است زیرا باید از چسب های مخصوص برای بینی استفاده شود (یکی از بهترین چسب ها، چسب یک سانتی متری است). در قدم بعدی باید حتما صورت، علی الخصوص نواحی اطراف بینی را با آب و شوینده مناسب تمیز بشویید سپس به آرامی و به طور کامل خشک کنید. در ادامه مراحل دقیق زدن چسب زدن بر روی بینی توضیح داده شده است:

  1. با توجه به اندازه بینی، یک قطعه ۱۰ تا ۱۲ سانتی متری از چسب را برداشته و به شکل U شکل زیر بینی بچسبانید. دقت داشته باشید که چسب را به گونه ای نچسبانید که جلوی سوراخ های بینی را بگیرد. باید چسب را بگونه ای بزنید که بخش مرکزی آن در زیر نوک بینی و دو انتهای آن تا نزدیکی چشم بر روی بینی قرار بگیرند. بعد از زدن چسب به آرامی آن را بر روی بینی به خوبی ثابت کنید. استفاده از این چسب U شکل به جلوگیری از افتادگی نوک بینی بسیار کمک می کند.
  2. در مرحله بعدی، ۳ چسب کوچکتر ۵ سانتی متری را بر روی عرض بینی به نحوی بچسبانید که چسب ها بر روی هم قرار نگیرند و در نهایت به آرامی چسب ها را بر روی بینی تثبیت کنید.
  3. دوباره ۴ قطعه چسب کوچکتر بر روی چسب های قبلی بچسبانید.
  4. در نهایت اضافه چسب در زیر نوک بینی را با قیچی برداشته و دو سر چسب را به خوبی به بینی بچسبانید.

در فیلم زیر می توانید نحوه چسباندن چسب بر روی بینی را توسط دکتر میرشفیعی مشاهده کنید.

سوالات متداول

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *