تاثیر پوست بینی در رینوپلاستی

تاثیر نوع پوست در عمل بینی

آنچه می خوانید...

نوع پوست در جراحی بینی چه نقشی دارد؟ شاید بارها شنیده باشید که جراحی بینی گوشتی و استخوانی با هم متفاوت است. آیا پوست بینی در نتیجه جراحی تاثیر گذار است؟ اگر بخواهیم کلی بررسی کنیم، ضخامت پوست در سه نوع نرمال، زخیم و نازک دسته بندی می شود. نوع پوست تا حدی در نتیجه جراحی تاثیرگذار است. در ادامه به نکاتی نظیر جمع شدن پوست بینی بعد از عمل و همچنین جراحی بینی با پوست چرب و رینو پلاستی بینی با پوست خشک اشاره خواهیم کرد.

شناسایی انواع پوست

پوست در جراحی بینی از نظر ضخامت و از نظر وجود چربی در پوست به انواع مختلف تقسیم بندی می شود:

  • پوست چرب
  • پوست خشک
  • پوست نرمال
  • پوست مختلط

هر کدام از انواع پوست مراقبت های مخصوص به خود را دارد. همچنین پس از رینوپلاستی هم باید مراقبت های مخصوص به هر پوست صورت بگیرد. مراقبت های پس از جراحی رینوپلاستی همچنین به نوع جراحی نیز بستگی دارد.

تزریق کورتون پس از جراحی بینی

تشخیص نوع پوست بینی

اولین سوالی که برای انجام مراقبت های لازم بعد از عمل به وجود می آید این است که چگونه می توان نوع پوست بینی را تشخیص داد؟ پوست بینی با پوست سایر قسمت های صورت هم جنس است اما ممکن است کمی چرب تر باشد. تجربه نشان داده اکثر کسانی که بینی گوشتی دارند، پوست صورت بینی آن ها چرب تر است. تشخیص پوست بینی و مشخص بودن گوشتی و یا استخوانی بودن آن در جلسه مشاوره قبل از عمل مشخص می شود. در این جلسه پزشک اطلاعاتی در ارتباط با گوشتی و یا استخوانی بودن بینی به متقاضی می گوید.

همچنین جراح رینوپلاستی مراقبت های بعد از عمل بینی را جوری تنظیم می کند که متناسب با پوست شما باشد.

مراقبت از پوست بینی پس از جراحی

جراحی  بینی با پوست نازک

کسانی که پوست بینی آن ها نازک تر است، معمولا بینی های استخوانی دارند. شاید شنیده باشید که نتیجه جراحی بینی استخوانی بهتر است. به دلیل نازک بودن پوست این بینی ها، جراحی بینی باید با ظرافت تمام صورت بگیرد. چرا که هر نوع ناهنجاری ممکن است در این نوع بینی ها مشخص شود.

در جلسه مشاوره جراحی بینی نکات لازم در ارتباط با نوع پوست و بینی متقاضی و انتظارات پس از آن مطرح می شود.

جراحی بینی با پوست چرب

پوست بینی چرب ممکن است در افراد مختلف وجود داشته باشد. اما یکی از چالش های رینوپلاستی، برای افرادی با بینی گوشتی و پوست ضخیم است. در این افراد غضروف بینی کمی ضعیف تر از آن است که به طور کامل وزن پوست بینی را تحمل کند. به همین علت است که در گذشته گفته می شد رینوپلاستی بینی گوشتی برگشت پذیر است.

امروزه با فناوری های جدید این موضوع کاملا برطرف شده است. اما مراقبت های بینی گوشتی با پوست چرب ممکن است کمی دشوار باشد. ضخامت پوست مانع از بهبودی سریع اسکار های ناشی از جراحی می شود. به همین دلیل است که ممکن است فرد به داروهای بیشتری در دوران نقاهت نیاز پیدا کند .

بازگشت قوز بینی پس از جراحی

آیا نوع پوست بینی در بهبودی ورم بینی تاثیر دارد؟

بله. جای زخم ناشی از جراحی بینی با پوست های نازک سریع تر برطرف می شود. همچنین فاکتور چربی پوست در بهبودی زخم های آن بسیار مهم است . به همین دلیل است که توصیه می شود اگر پوست چرب دارید، از محصولات مراقبتی با مجوز پزشک برای کنترل  چربی پوست استفاده کنید. گاهی متقاضی در دوران نقاهت احساس می کند جمع شدن پوست بینی بعد از عمل ایجاد شده است. عوارض پوستی پس از جراحی قابل درمان هستند و با گذشت زمان تحت نظر متخصص بهبود می یابند.

تشخیص نوع پوست بینی

چگونه می توان ضخامت پوستی بینی را نازک تر کرد؟

نوع پوست در عمل بینی تاثیر دارد ولی در جراحی زیبایی بینی ضخامت پوست تغییری نمی کند. پوست از لایه های زیادی تشکیل شده است. به همین دلیل است که نمی توان در آن برش ایجاد کرد. در جراحی بینی به روش باز پوست بینی برداشته شده، جرای روی قسمت های داخلی انجام می شود و پوست بخیه می خورد. بنابراین به لایه های پوست آسیبی وارد نمی شود.

همه چیز در ارتباط با مراقبت از پوست بینی بعد از رینوپلاستی

تاثیر نوع پوست در عمل بینی یک فاکتور ثابت شده است. رفع براق شدن پوست بینی بعد از رینو پلاستی و از بین رفتن کامل جای بخیه ها یکی از مهم ترین فاکتورهای زیبایی شناسی در فرد است.به همین دلیل در ادامه به ذکر نکاتی در ارتباط با مراقبت های لازم از پوست بینی بعد جراحی می پردازیم:

  • پس از برداشتن پانسمان بدون آنکه به بینی خود فشار وارد کنید، سطح پوست بینی را تمیز کنید.
  • از شوینده مناسب برای پاک کردن سطح پوست استفاده کنید
  • برای کنترل پوست پس از جراحی از لوزم آرایشی تا حد امکان استفاده نکنید
  • مراقبت از پوست در مقابل نور خورشید
  • رعایت رژیم غذایی مناسب در کوتاه شدن دوران نقاهت به شما کمک می کند
  • استفاده از داروهای تجویز شده را از یاد نبرید

علت چرب شدن پوست پس از رینوپلاستی چیست؟

در بسیاری از موارد دیده می شود که پوست بینی افراد پس از جراحی زیبایی بینی چرب می شود. این یک عامل طبیعی است. گاهی به دلیل وجود بانداژ و اسپلینت روی بینی، پوست این ناحیه چرب می شود. براق شدن پوست بینی نیز به همین دلیل اتفاق می افتد. درست مانند ورم بینی که ازبین می رود، چربی پوست هم پس از مدتی ار بین می رود و با انجام مراقبت های لازم، بهبودی کامل سریع تر اتفاق می افتد.

سخن آخر

نوع پوست تا حدی در نیتجه جراحی تاثیر گذار است. جراحی بینی استخوانی با پوست نازک رضایت بعد از عمل بیشتری با خود به همراه دارد. بهترین متخصص رینوپلاستی به شما کمک می کند با هر نوع بینی که دارید بیشترین رضایت بعد از عمل را با نگاهی واقع بینانه تجربه کنید. نتیجه بعد از جراحی رینوپلاستی بلافاصله نمایان نمی شود. بلکه ممکن است تا بهبودی ورم و اسکار های جراحی ماه ها بعد نتیجه جراحی زیبایی بینی نمایان شود. می توان با مراقبت های لازم این مدت زمان را کاهش داد.

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *