مراقبت های بعد از لیفت صورت

مراقبت ها و اقدامات بعد از لیفت صورت

مراقبت های بعد از لیفت صورت شامل چه مواردی می شود؟ جراحی لیفت صورت یکی از پیچیده‌ترین جراحی‌های پلاستیک می‌باشد که می‌تواند زندگی افراد را به کلی تغییر دهد. هیچ روش و عملی به اندازه‌ی لیفت صورت نمی‌تواند جوانی و زیبایی را به نواحی صورت و گردن بازگرداند.

جدول مراقبت های بعد از لیفت صورت

مراقبت های لازم مدن زمان
استراحت و خواب کافی سه روز اول
رعایت رژیم غذایی سالم ماه اول بعد جراحی
ترک مصرف دخانیات و مشروبات الکلی حداقل یک ماه قبل تا یک ماه بعد از جراحی
پوشیدن لباس مناسب سه هفته اول
مصرف به هنگام داروها تا زمان اتمام دوز تجویز شده
ورزش ملایم ۲ روز تا یک هفته بعد از جراحی
محافظت از پوست در مقابل نور خورشید تا زما بهبودی کامل
استفاده از کمپرس سرد ۳ روز اول
رعایت نحوه خوابیدن ۶ هفته بعد از جراحی
اجتناب از فعالیت‌های شدید و رابطه جنسی۶ هفته بعد از جراحی

اصلی ترین مراقبت های بعد از لیفت صورت را بشناسید

موفقیت در جراحی لیفت صورت پس از تبحر و تجربه‌ی جراح تا حدودی به مراقبت‌های پس از جراحی نیز بستگی دارد. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این مراقبت‌ها می‌پردازیم.

استراحت به میزان لازم

استرحت از جمله مراقبت های بعد از لیفت صورت است. در چند روز اول پس از جراحی لیفت صورت به دلیل تاثیر داروهای بیهوشی و همچنین مصرف مسکن‌ها شما احساس خستگی و خواب آلودگی خواهید داشت بنابراین لازم است محیط آرام و راحتی را برای استراحت خود فراهم نمائید. توصیه می‌شود در چند روز اول پس از جراحی از یک همراه بخواهید که مراقبت از شما را بر عهده بگیرد.

رژیم غذایی مقوی و سالم

استراحت و کاهش فعالیت‌های روزمره در چند روز اول پس از جراحی لیفت صورت می‌تواند منجر به یبوست شود بنابراین جهت جلوگیری از یبوست و همچنین سرعت بخشیدن به روند بهبودی یک رژیم غذایی سالم و مقوی سرشار از میوه، سبزیجات و پروتئین را در رژیم غذایی روزمره‌ی خود بگنجانید.

جهت هیدراته ماندن بدن مصرف مایعات و آب میوه‌های طبیعی را فراموش نکنید.

هزینه لیفت صورت چقدر است؟

ترک مصرف سیگار

سیگار یکی از فاکتورهای مهمی است که می‌تواند نتیجه‌ی جراحی لیفت صورت را مخدوش نماید. مواد موجود در دود سیگار موجب اختلال در جریان خون شده و در نتیجه منجر به باقی ماندن اسکارهای پس از جراحی، عفونت و یا نکروز می‌شود. هر کدام از مواردی که نام برده شد به تنهایی می‌تواند منجر به شکست جراحی لیفت صورت شود بنابراین لازم است از حداقل یک ماه پیش از جراحی تا زمان رعایت مراقبت های بعد از لیفت صورت از کشیدن سیگار اجتناب ورزید.

عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی و داروهای رقیق کننده خون

الکل منجر به رقیق شدن خون می‌شود در نتیجه‌ احتمال بروز خونریزی‌ در حین جراحی و پس از جراحی افزایش می‌یابد و فرآیند بهبود را متوقف می‌نماید. الکل همچنین منجر به احتباس مایعات و ادم می‌شود که می‌تواند عوارض جدی پس از جراحی ایجاد نماید.

همچنین مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی، ویتامین E، جینسینگ، روغن ماهی و سایر داروها یا مکمل‌های بدون نسخه باید متوقف شود. به طور کلی پیشنهاد می‌شود مصرف هر دارویی در زمان بهبودی تنها با نظر و تجویز پزشک متخصص صورت بگیرد.

لباس مناسب بپوشید

در چند هفته‌ی اول پس از جراحی توصیه می‌شود فقط لباس‌های زیپ دار و دکمه دار بپوشید که پوشیدن آنها آسان باشد. پوشیدن لباس‌های تنگ که در هنگام پوشیدن با پوست صورت شما تماس پیدا می‌نماید می‌تواند منجر به بروز عوارض پس از جراحی لیفت صورت شود. با توجه به حساسیت پوست کل صورت لازم است تا چند هفته از هرگونه اصطکاک، فشار و لمس بر این ناحیه خودداری نمائید.

اقدامات بعد از لیفت صورت

مصرف به موقع داروها از جمله مراقبت های بعد از لیفت صورت است

داروهای مسکن، آنتی بیوتیک، ضد التهاب و سایر داروهای تجویز شده را طبق دستورالعمل تجویز شده و با برنامه‌ی زمان بندی مشخص مصرف نمائید.

در صورتی که پزشک برای شما پمادهایی تجویز نموده است پیش از خروج از بیمارستان در مورد نحوه‌ی استفاده از این پمادها اطلاعات کامل را کسب نمائید، همچنین در مورد نحوه‌ی تعویض پانسمان و یا شستشوی به تمام نکاتی که پرستار به شما آموزش می دهد دقت نمائید. همچنین لازم است محل برش‌ها باید همیشه تمییز و خشک باقی بماند.

نحوه‌ی خوابیدن را رعایت کنید

با توجه به برش‌هایی که در قسمت‌های مختلف صورت ایجاد شده است هرگونه اصطکاک و فشار در هنگام خوابیدن می‌تواند منجر به بروز عوارضی مانند پاره شدن بخیه‌های زیر پوست شود بنابراین تا زمان بهبودی کامل از خوابیدن به پهلو و یا شکم خودداری نمائید، بهترین حالت برای خوابیدن پس از جراحی لیفت صورت خوابیدن به پشت می‌باشد در ضمن بهتر است زیر سر خود چند متکای اضافه قرار دهید تا سر شما کمی بالاتر قرار بگیرد.

در صورتی که فرزند خردسالی دارید از بغل کردن و یا خواباندن او کنار خود خودداری نمائید، هرگونه ضربه و فشار در طی دوران بهبودی می‌تواند نتایج جراحی را دچار مشکلات جبران ناپذیر نماید.

حفاظت در مقابل نور خورشید

پیشنهاد می‌شود تا زمان بهبودی کامل از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری نمائید، در صورتی که در معرض نور خورشید هستید از کلاه‌های لبه دار استفاده نمائید. زمان استفاده از کرم ضد آفتاب تنها با دستور جراح باید آغاز شود. این از جمله مراقبت های لازم بعد از جراحی لیفت صورت است.

پیاده روی‌های ملایم

توصیه می‌شود از همان روزهای اول پس از جراحی در منزل تا حدی که می‌توانید پیاده روی‌های داشته باشید، پیاده روی حتی در مسیرهای کوتاه موجب کاهش احتمال لخته شدن خون می‌شود.

اجتناب از فعالیت‌های شدید و رابطه جنسی

حداقل تا ۶ هفته از رابطه جنسی، فعالیت‌های شدید و یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمائید. توصیه می‌شود حداقل ۴ هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید و در این ایام از انجام هرگونه فعالیت شدید خودداری نمائید، پس از این مدت به تدریج می‌توانید فعالیت‌های روزمره‌ی خود را آغاز نمائید.

کنترل تورم و کبودی با مراقبت های بعد لیفت صورت

یک پارچه‌ی نازک و استریل را دور کیسه آب سرد بپوشانید و سپس آن را در اطراف محل جراحی در صورت خود قرار دهید. این روش تا ۳ روز اول پس از جراحی می‌تواند میزان تورم و کبودی را تا حدود زیادی کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط