مراقبت های بعد از رینوپلاستی

مراقبت های بعد از عمل بینی

آنچه می خوانید...
مراقبت های بعد از عمل بینی

همیشه یکی از دغدغه های مهم افرادی که متقاضی انجام عمل های جراحی هستند، مراقبت ها و دوره نقاهت بعد از عمل است. در رابطه با عمل بینی نیز این مسئله به قوت خود باقی است و مراجعین همیشه سوالاتی نظیر اینکه تورم بعد از عمل چه زمانی از بین می رود، تا چه زمانی باید در منزل استراحت کرد؟ نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی چگونه است؟ و سوالاتی از این دست که برای پاسخ گویی به این سوالات لازم است اطلاعات کاملی درباره مراقبت های بعد از رینوپلاستی بدانید. در این مقاله سعی شده است که به تمامی نکات مهم در خصوص اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی بینی اشاره شود.

هفته به هفته بعد از جراحی بینی

روند بهبودی بعد از عمل بینی از روزهای ابتدایی بعد از عمل تا ماه ها بعد از عمل ادامه دارد و معمولا جراحات توصیه می کنند برای اینکه بتوان نتیجه نهایی رینوپلاستی را مشاهده نمود تا یک سال صبر کرد. در ادامه وضعیت بیمار در هفته های اولیه و مهم بعد از جراحی بینی به طور خلاصه شرح داده شده است:

  1. هفته اول: در روزهای ابتدایی عمل، تورم و کبودی در صورت فرد به وضوح قابل مشاهده است؛ در این روزها باید بیمار استراحت کامل داشته و از نظر تغذیه، تمامی نکات مهم در رژیم غذایی را رعایت کند. معمولا در این روزها گرفتگی بینی سبب ناراحتی فرد خواهد شد. تا ۴۸ ساعت ابتدایی عمل (قبل از درآوردن تامپون ها) هر دو ساعت یک بار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودی ها از کمپرس سرد استفاده کرده و در ۴۸ ساعت دوم (بعد از درآوردن تامپون) از کمپرس گرم استفاده شود تا تورم و کبودی ها کاهش یابد.
  2. هفته دوم: بیشتر تورم در صورت برطرف شده و کبودی ها نیز از بین رفته است.
  3. هفته سوم و چهارم: فرد می تواند با رعایت دستورالعمل های لازم، به انجام فعالیت های روزمره و حتی ورزش های سبک مانند پیاده روی بپردازد.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

در هنگام استراحت و خوابیدن لازم است که سطح سر شما بالاتر از بدن قرار بگیرد تا از کبودی و تورم بیشتر بینی جلوگیری شود. برای این کار می توانید از قرار دادن چند بالش زیر سر خود استفاده کنید. همچنین برای اینکه از غلت زدن و جابه جایی بدن و صورت خود پیشگیری کنید، بهتر است چند بالش در اطراف بدنتان گذاشته و همچنین به تنهایی بخوابید تا آسیب و ضربه ناگهانی به صورتتان وارد نشود.

فین کردن بعد از جراحی بینی

در هفته های اولیه  بعد از عمل بینی، به دلیل حسیاسیت در مخاط بینی بهتر است که از فین کردن و فشار آوردن به بینی خودداری نمایید؛ در این مدت باید در زمان عطسه کردن با دهان باز عطسه کنید و نیز با دهان نقس بکشید. اگر موارد فوق را رعایت کنید دچار مواردی نظیر گوشت اضافه بعد از عمل بینی نمی شوید.

عینک زدن بعد از عمل بینی

در روز بعد از جراحی، بهتر است از لنز طبی استفاده نمایید؛ تا زمانی که گچ بر روی بینی شما وجود دارد، استفاده از عینک مانعی ندارد ولی بعد از برداشتن گچ، جهت جلوگیری از فشار آمدن به پل بینی نباید عینک را بر روی بینی قرار داد زیرا فشار حاصل از آن می تواند بر روی فرم بینی تاثیر منفی بگذارد. در صورت امکان استفاده از لنز طبی را ادامه دهید.

استحمام و دوش گرفتن بعد از عمل بینی

در روزهای ابتدایی عمل بینی از آنجا که اسپلینت یا گچ روی بینی وجود دارد و نباید این پانسمان دچار خیسی و رطوبت شود؛ در نتیجه در این مدت از دوش گرفتن و آب ریختن بر روی پانسمان جلوگیری شود، می توانید در این مدت از وان استفاده نمایید. همچنین اینکه باید مدت زمان استحمام کوتاه بوده و از گرمای زیاد و بخار در حمام اجتناب شود زیرا می تواند منجر به افزایش تورم بینی شود.

استحمام بعد از عمل بینی

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

از خوردن غذاهای سفت و جویدن های زیاد خودداری شود این مسئله در هفته اول بسیار جدی تر بوده زیرا جویدن های زیاد سبب فشار آمدن به بخیه های بینی خواهد شد. جویدن آدامس نیز به همین علت ممنوع خواهد بود. در روزهای ابتدایی جراحی توصیه می شود که از غذاهای آبکی مانند سوپ و نیز نوشیدن مایعات مانند آب میوه های طبیعی استفاده شود.

ورزش بعد از عمل بینی

بهتر است تا یک ماه از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های حرفه ای خودداری شود، از هفته سوم و چهارم بعد از عمل بینی می توانید به ورزش های سبک بپردازید ولی برای انجام ورزش های سنگین و حرفه ای لازم است حداقل ۶ ماه صبر کنید.

سایر نکات مهم در مراقبت های بعد از جراحی بینی

  • از خندیدن، گریه کردن، صحبت طولانی در روزهای ابتدایی جراحی خودداری نمایید تا فشاری به عضلات صورت وارد نشود.
  • حداقل به مدت دو ماه از قرار گرفتن در معرض آفتاب و گرما و حرارت بیش از حد که ممکن است تورم را بیشتر کند، خودداری نمایید.
  • یکی از راه های کاهش سریعتر تورم بینی و همچنین اسکار روی بینی بعد از عمل بینی، تزریق کورتون به بینی است.
  • بهتر است در روزهای ابتدایی بعد از عمل، در مکان های پر رفت و آمد حضور نداشته باشید تا از آسیب های ناگهانی به بینی شما جلوگیری شود.
  • حداقل تا دو هفته بعد از عمل بینی از استعمال دخانیات و مصرف الکل خودداری شود.
  • به دلیل خشک شدن و یا جمع شدن ترشحات در داخل بینی، بهتر است روزانه چند بار با استفاده از سرم بینیتان را شستشو دهید تا تنفستان آسان تر شود.
  • حتما به نحوه چسب زدن بینی و همچنین تعویض به موقع چسب بینی دقت کنید.

جمع بندی

انجام تمامی دستورالعمل های ذکر شده بعد از جراحی بینی چه جراحی بینی گوشتی و چه استخوانی یکی از مهمترین اقدامات در رسیدن به نتیجه مطلوب از انجام عمل بینی است؛ فردی که که هزینه جراحی بینی، درد و سختی های آن را تحمل می کند تا در نهایت بینی زیبا و خوش فرم داشته باشد اگر مراقبت هایی که در دوران بهبودی بعد از عمل لازم الجرا است، به درستی عمل نکند ممکن است تمامی زحماتش از بین رفته و در نهایت به آنچه که مد نظر داشته نرسد، بنابراین اقدام به این نکات را بسیار مهم بدانید.

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *