عمل پولیپ بینی

عمل پولیپ بینی

آنچه می خوانید...
پولیپ بینی چیست

بسیاری از افراد با مشکل پولیپ بینی مواجه هستند که در این صورت به جراحی پولیپ بینی نیاز دارند. پولیپ های بینی ضایعات قطره ای شکلی هستند که در پوشش داخلی بینی ایجاد می شوند و معمولا در جایی که سینوس ها به داخل حفره بینی باز می شوند، قرار دارند. پولیپ ها غیر سرطانی بوده و اغلب ناشی از تورم و تحریک مداوم ناشی از سینوزیت مزمن هستند. اگر اندازه آن ها کوچک باشد، ممکن است حتی ندانید که پولیپ دارید. با این حال، هرچه بزرگتر باشند، احتمال ایجاد مشکلاتی از جمله مواردی مانند انسداد بینی، مشکل در تنفس از طریق بینی، خروپف، و سردرد و فشار شدید سینوسی بیشتر است.

در صورت بروز این مشکلات، ممکن است لازم باشد جراحی پولیپ بینی انجام دهید. در ادامه نکات مهم در مورد پولیپ و جراحی پولیپ بینی پاسخ ارائه شده است.

علت پولیپ بینی چیست؟

در بیشتر موارد، پولیپ بینی در نتیجه تحریک و التهاب طولانی مدت غشاهای مخاطی که سینوس ها را پوشانده اند، ایجاد می شود. هنوز کاملا مشخص نیست که چرا برخی افراد پولیپ می گیرند و برخی دیگر نه، اما یکی از عوامل مستعد کننده ممکن است ژنتیک فرد باشد. همچنین در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر ممکن است احتمال ابتلا به پولیپ بینی بیشتر باشد:

 • سینوزیت مزمن
 • آسم
 • رینیت آلرژیک (تب یونجه)
 • حساسیت به برخی داروها از جمله آسپرین
 • فیبروز سیستیک
 • برخی اختلالات ایمنی
 • سندرم چرگ اشتراوس (بیماری بسیار نادری که باعث التهاب رگ های خونی می شود)

چه زمانی جراحی پولیپ بینی در نظر گرفته می شود؟

اگر پولیپ بینی دارید که به درمان های دیگر پاسخ نداده است، ممکن است پولیپکتومی بینی برای برداشتن پولیپ در نظر گرفته شود. قبل از جراحی، یک توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن سر معمولا برای تعیین وسعت و محل پولیپ ها در مجرای بینی و حفره های سینوسی انجام می شود.

موارد منع این نوع جراحی عبارت اند از:

 • بیماری قلبی
 • بیماری تنفسی
 • دیابت کنترل نشده
 • آسم ضعیف کنترل شده
 • اختلالات خونریزی

عمل پولیپ بینی چگونه انجام شود؟!

پولیپکتومی بینی توسط آندوسکوپی انجام می شود، یک لوله فیبر نوری با دوربینی که برای تجسم در مجرای بینی شما قرار می گیرد. معمولا از بیهوشی عمومی استفاده می شود، به این معنی که در طول عمل به خواب خواهید رفت. گاهی اوقات از بی حسی موضعی استفاده می شود و ممکن است در طول جراحی بیدار بمانید. در حین استفاده از آندوسکوپ برای تجسم پولیپ ‌ها، جراح شما از فورسپس، ابزار برش برای برداشتن پولیپ‌ ها استفاده می ‌کند.

در مواردی که درمان‌ های محافظه ‌کارانه مانند دارو درمانی تسکین مؤثری ارائه نکند، ممکن است جراحی پولیپ بینی در نظر گرفته شود. این نوع جراحی به عنوان پولیپکتومی نیز شناخته می شود و اغلب با استفاده از آندوسکوپ انجام می شود؛ لوله ای با یک دوربین کوچک که به پزشک شما دید دقیقی از داخل بینی و سینوس های شما می دهد. در طی این روش، پولیپ ها و هر بافت مشکل ساز دیگری را می توان دقیقا برداشت. برای انجام اصلاحات، ابزار خاصی از سوراخ بینی شما عبور داده می شود، بنابراین نیازی به ایجاد برش روی صورت شما نیست. اگر سایر مشکلات مربوط به سینوس یا بینی در ایجاد وضعیت شما نقش داشته باشد، برداشتن پولیپ بینی ممکن است همراه با نوع دیگری از جراحی نیز به صورت هم زمان انجام شود؛ از جمله این اعمال جراحی عبارتند از:

جراحی آندوسکوپی عملکردی سینوس (FESS): این جراحی مسیرهای تخلیه سینوس‌های شما را بزرگ کرده و هر گونه مشکل دیگری را که با زهکشی تداخل داشته باشد، برطرف می ‌کند؛ در واقع می توان گفت که جراحی آندوسکوپی سینوس از تجمع مخاط در آینده جلوگیری می نماید.

آندوسکوپی سینوس دکتر حسین میرشفیعی
سینوپلاستی با بالون

سینوپلاستی با بالون: یک کاتتر بالونی کوچک از طریق سوراخ بینی شما وارد می شود و در مسیر سینوس شما باد می شود. گذرگاه به آرامی باز می شود تا زهکشی و عملکرد طبیعی سینوس بازیابی و سپس بادکنک تخلیه شده و با دقت خارج می شود.

انتظارات قبل از جراحی پولیپ بینی

پولیپکتومی بینی یک روش سرپایی است. این به این معنی است که شما در روز جراحی به خانه خواهید رفت.

سی تی اسکن قبل از عمل به جراح نشان می دهد که آیا پولیپ شما فقط در مجرای بینی جدا شده است یا اینکه در هر یک از حفره های سینوسی خود پولیپ دارید. این برای برنامه ریزی جراحی خیلی مهم خواهد بود. همچنین علاوه بر اقدامات پیش از جراحی پولیپ بینی، برای حصول نتیجه بهتر همانند هر جراحی دیگری لازم است مراقبت های بعد از جراحی بینی را به درستی اجرا کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

قبل از عمل جراحی، احتمالا موارد زیر به شما آموزش داده خواهد شد:

 1. شب قبل از جراحی چیزی نخورید و ننوشید.
 2. ممکن است از شما خواسته شود که مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین را متوقف کنید.
 3. حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم قبل از عمل برنامه ریزی شده خود، یا هر زمان که به شما گفته شد وارد شوید.

آیا همیشه نتیجه جراحی پولیپ بینی موفقیت آمیز است؟

در بسیاری از موارد، جراحی پولیپ بینی می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد و منجر به کاهش شدید علائم شود. با این حال، اگر پولیپ بینی شما ناشی از یک مسئله ژنتیکی یا آلرژیک باشد، ممکن است پولیپ ها دوباره ظاهر شوند و نیاز به درمان های مجدد داشته باشند. تحت این شرایط، جراحی پولیپ بینی می تواند در حکم تسکین دهنده باشد ولی ممکن است نتیجه دائمی نباشد.

در انتها جهت اطلاع از هزینه جراحی پولیپ بینی و عواملی که در تعیین این هزینه تاثیرگذار است می توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *