عمل بینی گوشتی دکتر میرشفیعی

عمل بینی گوشتی به چه روشی انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

برای عمل بینی گوشتی جراحی بینی طبیعی بهتر است یا نیمه فانتزی و عروسکی؟ آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟ ممکن است رینوپلاستی برای افراد مختلف با بینی های متفاوت انجام شود. بنابراین در این مقاله قصد داریم در ارتباط با جراحی بینی های گوشتی با غضروف ضعیف و ریسک های این جراحی صحبت کنیم.

قطعا می دانید که جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی در جهان به حساب می آید. در این جراحی سعی می شود که تمامی نواقص و عیوب بینی برطرف شده و تا حد ممکن بینی زیبا و متناسب با دیگر اجزای صورت به دست آید. در این راستا نوع بینی و ویژگی های آن در نتیجه نهایی عمل و نیز میزان پیچیدگی جراحی موثر خواهد بود. جراحی بینی گوشتی به دلیل پوست ضخیم، غضروف و استخوان ضعیف و دیگر ویژگی هایی که دارد، پیچیدگی و سختی بیشتری خواهد داشت. در این مقاله سعی شده است به تمامی جوانب عمل بینی گوشتی پرداخته شود.

عمل دماغ پهن دکتر میرشفیعی

تکنیک های جدید جراحی بینی گوشتی

بینی های گوشتی ویژگی هایی دارد. به عنوان مثال غضروف در اینگونه بینی ها ضعیف تر است. پوست بینی های گوشتی ضخیم تر است. همین ویژگی ها در قدیم باعث می شد گفته شود رینوپلاسنتی در بینی های گوشتی برگشت پذیر است. اما امروزه با تکنیک های جدید می توان این موضوع را برطرف کرد.

ویژگی بینی های گوشتی چیست؟

معمولا بینی های گوشتی از روبه رو بسیار بزرگ و حجیم دیده می شوند و بیشتر از سایر اجزای دیگر صورت به چشم می آید؛ با این وجود نمی توان تنها را تشخیص بینی های گوشتی را همین مسئله عنوان کرد؛ بینی های گوشتی دارای ویژگی های مشخصی هستند که از جمله آن ها می توان به موراد زیر اشاره نمود:

 • پوست ضخیم
 • استخوان و غضروف های ضعیف
 • منافذ باز روی پوست بینی
 • غدد چربی بیش از حد در زیر پوست
 • پره های بزرگ و پهن بینی

اقدامات مرحله به مرحله رینوپلاستی

رینوپلاستی ممکن است به روش های مختلفی انجام بگیرد. انتخای نوع روش به پزشک متخصص بستگی دارد.

در رینوپلاستی به روش باز، پوست بینی برداشته می شود اما در رینوپلاستی به روش بسته، جراحی از طریق سوراخ های بینی انجام می شود. در هر دوی این روش ها مقداری از بافت بینی برداشته می شود. این کار به صورت تخصصی انجام می شود تا در آینده آسیبی به بافت بینی نرسد.

✅ بیهوشی یا بی حسی

در مرحله اول جراحی بینی، باید بیهوشی و یا بی حسی انجام شود. در این مرحله، برای آماده سازی متقاضی، فرآیند بیهوشی و یا بی حسی انجام می شود. جراحی زیبایی بینی یک الی دو ساعت به طول می انجامد. این مرحله برای آن است که در حین جراحی دردی احساس نشود.

✅ ایجاد برش در بافت بینی

در این مرحله اگر قرار باشد جراحی به روش باز انجام شود، بافت بینی برش میخورد. در غیر این صورت برش در ناحیه زیرین بینی برای ادامه یافتن جراحی بینی به روش بسته انجام می شود.

✅ تغییر ساختار و اصلاح فرم بینی

در این مرحله قسمت های اضافه بافت بینی برداشته می شود. در این قسمت بافت های ضروری بینی حفظ می شود. پس از انجام این مرحله اگر جراحی به سبک باز انجام شده باشد، پوشت بینی در نهایت بخیه می خورد.

هدف از انجام عمل بینی گوشتی

بسیاری از افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند و برای جراحی اقدام می کنند، هدف خود را از انجام این عمل موارد زیر اعلام می کنند:

 • باریک کردن بینی پهن
 • کوچکتر کردن پره های بینی
 • اصلاح مشکلات تنفسی
 • کوچکتر کردن نوک بینی
 • صاف کردن قوز بینی (برخی افراد تصور می کنند تنها بینی های استخوانی دارای قوز هستند در صورتی که قوز و برآمدگی استخوان بینی هم در بینی های گوشتی و هم در بینی های استخوانی می تواند وجود داشته باشد)
 • تقویت غضروف نوک بینی
 • اصلاح انحراف بینی

انواع روش های جراحی بینی گوشتی

در عمل بینی دو روش و تکنیک کلی برای انجام جراحی وجود دارد، جراحی بسته و جراحی باز. تفاوت این دو تکنیک عمل بینی در ادامه شرح داده شده است:

جراحی بینی گوشتی به روش باز

در این تکنیک یک برش در زیر نوک بینی و بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود. سپس از طریق برداشتن پوست از روی بینی جراح به تمامی اجزا و ساختار بینی دسترسی کامل خواهد داشت و در نتیجه قادر خواهد بود هر گونه تغییری را در بینی اعمال کند.

جراحی بینی گوشتی به روش بسته

در این روش برش ها در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود و در نتیجه به دلیل دید کمتری که جراح به ساختمان بینی دارد، برای ایجاد تغییرات کوچک از این تکنیک استفاده می شود. نکته مثبت این نوع جراحی بینی عدم ایجاد اسکار و جای بخیه بر روی بینی است.

انواع-تکینیک-های-عمل-بینی-گوشتی

بهترین سن رینوپلاستی

جراحی بینی چه گوشتی و چه استخوانی بهتر است بعد از نوجوانی از سن ۱۸ سالگی به بعد انجام شود و ومعمولا این عمل تا حدود سن ۵۰ سالگی برای افراد مناسب خواهد بود. در سنین قبل از ۱۸ سالگی و بعد از ۵۰ سالگی به دلیل عوارضی که ممکن است عمل بینی برای فرد به همراه داشته باشد، انجام جراحی بینی گوشتی توصیه نمی شود.

تاثیر پوست ضخیم بینی های گوشتی در عمل جراحی

پوست بر روی ساختمان بینی قرار می گیرد و در صورتی که پوست بینی نازک باشد همانند بینی های استخوانی تمامی برجستگی ها و قوز بینی به طور واضح قابل مشاهده خواهد بود. از سویی دیگر در بینی های گوشتی پوست ضخیم سبب می شود که قوز بینی در صورت وجود، چندان قابل مشاهده نباشد ولی از سویی دیگر این پوست ضخیم زمانی که بر روی غضروف ضعیف بینی گوشتی قرار می گیرد، باعث افتادگی نوک بینی می شود. همچنین تاثیر دیگری که پوست ضخیم در بینی های گوشتی دارد، مدت طمان برطرف شدن تورم بعد از عمل بینی است که کمی طولانی تر از عمل بینی استخوانی خواهد بود؛ به همین خاطر معمولا بعد از جراحی بینی گوشتی، از تزریق کورتون به بینی استفاده می شود تا تورم بینی زودتر کاهش پیدا کند.

زخم جای بخیه ها پس از جراحی

اگر در جراحی بینی از تکنیک باز استفاده شود، باقی ماندن جای بخیه و اسکار بعد از عمل بینی یکی از نگرانی های فرد مراجعه کننده است. در بینی های گوشتی به دلیل ضخیم بودن پوست برطرف شدن جای زخم و بخیه جراحی کمی طولانی تر از بینی های استخوانی خواهد بود. در نتیجه لازم است که تمامی اقدامات بعد از جراحی بینی به طور کامل انجام شود تا بهبودی سریعتر حاصل گردد.

استخوان و غروف ضعیف بینی های گوشتی

معمولا غضروف بینی های گوشتی از استحکام کمتری به نسبت بینی های استخوانی برخوردار است و همین مسئله سبب می شود که در نتیجه ضخیم بودن پوست بینی، نوک بینی به سمت پایین کشیده شود. بنابراین یکی از مهمترین اقداماتی که در برخی از عمل های جراحی بینی گوشتی به تشخیص جراح انجام می شود، تقویت غضروف بینی است؛ این اقدام معمولا با پیوند غضروف انجام می شود؛ در صورتی که نیاز به پیوند غضروف باشد علاوه بر افزایش زمان جراحی، هزینه عمل بینی گوشتی نیز بیشتر خواهد شد.

نمونه جراحی بینی دکتر میرشفیعی
نمونه عمل بینی دکتر میر شفیعی

انواع مدل های رینوپلاستی

عمل بینی گوشتی طبیعی

معمولا جراحان توصیه می کنند که افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند، تنها به رفع نواقص و عیوب بینیشان اکتفا کنند و به اصطلاح جراحی بینی طبیعی انجام دهند. این مسئله در مورد مردان نیز پر رنگ تر خواهد بود و اصطلاحی به شکل عمل بینی گوشتی مردانه به انجام عمل بینی به شکل طبیعی اشاره دارد.

عمل بینی گوشتی فانتزی

برخی از مراجعین مایل هستند که علاوه بر رفع نواقص و عیوب بینی، فرم نهایی آن کمی فانتزی و یا عروسکی باشد. در این نوع بینی ها نوک بینی بالاتر بوده، پره ها کوچک تر شده و قوس بینی بیشتر از حالت طبیعی خواهد بود. ولی بهتر است که بدانید برای بینی های گوشتی با توجه به ویژگی هایی که برای پوست و غضروف آن ها ذکر شد معمولا توصیه می شود که عمل بینی گوشتی طبیعی انجام شده و فرم بینی فانتزی نشود.

اقدامات کلی شامل مراحل ذکر شده است. بسیار سوال می شود آیا می تواند در حین جراخی به هوش بود؟ صحبت های دکتر میرشفیعی را در اینباره بشنوید.

عوارض جراحی فانتزی بینی گوشتی

برخی از عوارض جراحی بینی فانتزی شامل عوارض موقت پس از جراحی می شود. بنابراین به مراقبت هایی نیز نیاز دارد تا این عوارض از بین برود. از جمله شایع ترین این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورم بینی در بینی های گوشتی دیر تر از بین می رود.
 • پوست بینی گوشتی ضخیم تر است بنابراین اسکارهای پس از جراحی دیرتر درمان می شود.
 • پوست بینی گوشتی ممکن است چرب باشد. این موضوع دوران نقاهت را طولاتی تر می کند.

تشخیص نوع بینی

از کجا متوجه شویم بینی ما از چه نوعی است؟ این موضوع با توجه به شناسایی ویژگی های ببینی گوشتی قابل انجام است. برخی از این ویژگی ها شامل موارد زیر می شود:

 • اگر نوک بینی شما پهن است، به این دلیل است که چربی در بینی های گوشتی بیشتر است.
 • نوک این بینی ها معمولا حالت نیم دایره دارد و همچنین افتاده است.
 • معمولا سوراخ های بینی گوشتی پهن تر است.
 • نگهدارنده های بینی گوشتی ضعیف تر هستند.

آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟ در گذشته ریسک های این جراحی بیشتر بود. اما امر.زه با تکنیک هایی که برای جراحی بینی گوشتی به کار گرفته می شود، از ریسک های این جراحی، کاسته شده است. در جراحی بینی گوشتی ممکن ایت غضروف بینی جا به جا شود.

کم کردن تورم بینی

برای کم کردن تورم بینی گوشتی پس از عمل اقدامات زیر را انجام دهید:

 • کاهش مصرف ادویه جات علی الخصوص نمک
 • عدم مصرف نوشیدنی های الکلی
 • استفاده از کمپرس یخ تا ۲ روز پس از جراحی برای کاهس تورم پس از عمل
 • عدم مصرف غذا و خوراکی هایی که نیاز به جویدن زیاد دارند.
 • از قرار گرفتن ددر معرض نور خورشید، به مدت زیاد خودداری کنید
 • از آب آناناس و کرفس استفاده کنید

ممکن است داروهایی نظیر کوتورن برای کاهش ورم بینی در این زمینه تجویز شود. البته مصرف این داروها ممکن است اجباری نشود اما به کاهش ورم بینی در مدت زمان کمک می کند.

سوالات متداول درباره عمل بینی گوشتی

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *