عمل بینی گوشتی دکتر میرشفیعی

عمل بینی گوشتی

آنچه می خوانید...

قطعا می دانید که جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی در جهان به حساب می آید. در این جراحی سعی می شود که تمامی نواقص و عیوب بینی برطرف شده و تا حد ممکن بینی زیبا و متناسب با دیگر اجزای صورت به دست آید. در این راستا نوع بینی و ویژگی های آن در نتیجه نهایی عمل و نیز میزان پیچیدگی جراحی موثر خواهد بود. جراحی بینی گوشتی به دلیل پوست ضخیم، غضروف و استخوان ضعیف و دیگر ویژگی هایی که دارد، پیچیدگی و سختی بیشتری خواهد داشت. در این مقاله سعی شده است به تمامی جوانب عمل بینی گوشتی پرداخته شود.

عمل دماغ پهن دکتر میرشفیعی

ویژگی بینی های گوشتی چیست؟

معمولا بینی های گوشتی از روبه رو بسیار بزرگ و حجیم دیده می شوند و بیشتر از سایر اجزای دیگر صورت به چشم می آید؛ با این وجود نمی توان تنها را تشخیص بینی های گوشتی را همین مسئله عنوان کرد؛ بینی های گوشتی دارای ویژگی های مشخصی هستند که از جمله آن ها می توان به موراد زیر اشاره نمود:

 • پوست ضخیم
 • استخوان و غضروف های ضعیف
 • منافذ باز روی پوست بینی
 • غدد چربی بیش از حد در زیر پوست
 • پره های بزرگ و پهن بینی

هدف از انجام عمل بینی گوشتی

بسیاری از افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند و برای جراحی اقدام می کنند، هدف خود را از انجام این عمل موارد زیر اعلام می کنند:

 • باریک کردن بینی پهن
 • کوچکتر کردن پره های بینی
 • اصلاح مشکلات تنفسی
 • کوچکتر کردن نوک بینی
 • صاف کردن قوز بینی (برخی افراد تصور می کنند تنها بینی های استخوانی دارای قوز هستند در صورتی که قوز و برآمدگی استخوان بینی هم در بینی های گوشتی و هم در بینی های استخوانی می تواند وجود داشته باشد)
 • تقویت غضروف نوک بینی
 • اصلاح انحراف بینی

انواع روش های جراحی بینی گوشتی

در عمل بینی دو روش و تکنیک کلی برای انجام جراحی وجود دارد، جراحی بسته و جراحی باز. تفاوت این دو تکنیک عمل بینی در ادامه شرح داده شده است:

جراحی بینی گوشتی به روش باز

در این تکنیک یک برش در زیر نوک بینی و بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود. سپس از طریق برداشتن پوست از روی بینی جراح به تمامی اجزا و ساختار بینی دسترسی کامل خواهد داشت و در نتیجه قادر خواهد بود هر گونه تغییری را در بینی اعمال کند.

جراحی بینی گوشتی به روش بسته

در این روش برش ها در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود و در نتیجه به دلیل دید کمتری که جراح به ساختمان بینی دارد، برای ایجاد تغییرات کوچک از این تکنیک استفاده می شود. نکته مثبت این نوع جراحی بینی عدم ایجاد اسکار و جای بخیه بر روی بینی است.

انواع-تکینیک-های-عمل-بینی-گوشتی

بهترین سن عمل بینی گوشتی

جراحی بینی چه گوشتی و چه استخوانی بهتر است بعد از نوجوانی از سن ۱۸ سالگی به بعد انجام شود و ومعمولا این عمل تا حدود سن ۵۰ سالگی برای افراد مناسب خواهد بود. در سنین قبل از ۱۸ سالگی و بعد از ۵۰ سالگی به دلیل عوارضی که ممکن است عمل بینی برای فرد به همراه داشته باشد، انجام جراحی بینی گوشتی توصیه نمی شود.

تاثیر پوست ضخیم بینی های گوشتی در عمل جراحی

پوست بر روی ساختمان بینی قرار می گیرد و در صورتی که پوست بینی نازک باشد همانند بینی های استخوانی تمامی برجستگی ها و قوز بینی به طور واضح قابل مشاهده خواهد بود. از سویی دیگر در بینی های گوشتی پوست ضخیم سبب می شود که قوز بینی در صورت وجود، چندان قابل مشاهده نباشد ولی از سویی دیگر این پوست ضخیم زمانی که بر روی غضروف ضعیف بینی گوشتی قرار می گیرد، باعث افتادگی نوک بینی می شود. همچنین تاثیر دیگری که پوست ضخیم در بینی های گوشتی دارد، مدت طمان برطرف شدن تورم بعد از عمل بینی است که کمی طولانی تر از عمل بینی استخوانی خواهد بود؛ به همین خاطر معمولا بعد از جراحی بینی گوشتی، از تزریق کورتون به بینی استفاده می شود تا تورم بینی زودتر کاهش پیدا کند.

زخم جای بخیه ها در بینی های گوشتی

اگر در جراحی بینی از تکنیک باز استفاده شود، باقی ماندن جای بخیه و اسکار بعد از عمل بینی یکی از نگرانی های فرد مراجعه کننده است. در بینی های گوشتی به دلیل ضخیم بودن پوست برطرف شدن جای زخم و بخیه جراحی کمی طولانی تر از بینی های استخوانی خواهد بود. در نتیجه لازم است که تمامی اقدامات بعد از جراحی بینی به طور کامل انجام شود تا بهبودی سریعتر حاصل گردد.

استخوان و غروف ضعیف بینی های گوشتی

معمولا غضروف بینی های گوشتی از استحکام کمتری به نسبت بینی های استخوانی برخوردار است و همین مسئله سبب می شود که در نتیجه ضخیم بودن پوست بینی، نوک بینی به سمت پایین کشیده شود. بنابراین یکی از مهمترین اقداماتی که در برخی از عمل های جراحی بینی گوشتی به تشخیص جراح انجام می شود، تقویت غضروف بینی است؛ این اقدام معمولا با پیوند غضروف انجام می شود؛ در صورتی که نیاز به پیوند غضروف باشد علاوه بر افزایش زمان جراحی، هزینه عمل بینی گوشتی نیز بیشتر خواهد شد.

نمونه جراحی بینی دکتر میرشفیعی
نمونه عمل بینی دکتر میر شفیعی

انواع مدل های عمل بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی طبیعی

معمولا جراحان توصیه می کنند که افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند، تنها به رفع نواقص و عیوب بینیشان اکتفا کنند و به اصطلاح جراحی بینی طبیعی انجام دهند. این مسئله در مورد مردان نیز پر رنگ تر خواهد بود و اصطلاحی به شکل عمل بینی گوشتی مردانه به انجام عمل بینی به شکل طبیعی اشاره دارد.

عمل بینی گوشتی فانتزی

برخی از مراجعین مایل هستند که علاوه بر رفع نواقص و عیوب بینی، فرم نهایی آن کمی فانتزی و یا عروسکی باشد. در این نوع بینی ها نوک بینی بالاتر بوده، پره ها کوچک تر شده و قوس بینی بیشتر از حالت طبیعی خواهد بود. ولی بهتر است که بدانید برای بینی های گوشتی با توجه به ویژگی هایی که برای پوست و غضروف آن ها ذکر شد معمولا توصیه می شود که عمل بینی گوشتی طبیعی انجام شده و فرم بینی فانتزی نشود.

سوالات متداول درباره عمل بینی گوشتی

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.