ارتودنسی و جراحی بینی

عمل بینی حین ارتودنسی

آیا انجام عمل زیبایی بینی در حین ارتودنسی امکان پذیر است؟ آیا افرادی که ارتودنسی دارند می توانند همزمان جراحی زیبایی بینی انجام دهند؟ این یکی از سوالات متداول کسانی است که همزمان با ارتودنسی قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند. در این مقاله از سایت دکتر حسین میرشفیعی قصد داریم به هر آنچه باید در این مورد بدانید، اشاره کنیم.

آیا عمل بینی برای کسانی که ارتودنسی دارند انجام می شود؟

توصیه پزشکان در این زمینه این است که ابتدا درمان با ارتودنسی را به پایان برسانید. به این دلیل که ممکن است عمل بینی همزمان با ارتودنسی برخی مشکلات را ایجاد و یا تشدید کند. در صورتی که قبل از اتمام دوره درمان با ارتودنسی بینی خود را جراحی کنید، ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:

  • بروز عوارض جراحی: هر دو جراحی بینی و ارتودنسی درمان هایی هستند که ممکن است عوارض جراحی نظیر خونریزی، عفونت، درد و تورم را در ایجاد کنند. انجام این دو درمان به صورت همزمان می ‌تواند موجب افزایش خطر بروز این عوارض شود.
  • دوره بازسازی طولانی‌ تر: انجام همزمان عمل بینی و ارتودنسی ممکن است باعث افزایش زمان دوران نقاهت و بهبود بیمار شود. پس از جراحی بینی، باید به مدت زمان کافی به فرد فرصت داده شود تا به شکل و عملکرد نهایی خود برسد، در حالی که همزمان درگیری با ارتودنسی می‌تواند این فرایند را کندتر کند.

با این حال، تصمیم نهایی در مورد انجام همزمان جراحی بینی و ارتودنسی باید توسط پزشک متخصص شما بر اساس وضعیت خاص شما اتخاذ شود. در این صورت مزایا، معایب و خطرات هر دو اقدام در شرایط شما سنجیده می شود و می توانید با کمک آن بهترین تصمیم را بگیرید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

ارتودنسی و رینوپلاستی

اول ارتودنسی یا جراحی بینی؟

این مورد لازم است بسته به شرایط شما سنجیده شود. مادامی که مشکلاتی از جمله انحراف بینی در شما وجود نداشته باشد که این امر تنفس را تحت تاثیر قرار می دهد،  متخصص توصیه می کند ابتدا جراحی بینی انجام شده و به فاصله سه سال بعد ارتودنسی انجام شود. اما مادامی که مشکلی در این خصوص وجود نداشته باشد، ابتدا ارتودنسی و بعد از اتمام مراحل درمان با فاصله جراحی زیبایی بینی انجام می شود ارتودنسی وضعیت دهان و دندان را به کلی تحت تاثیر قرار می دهد و موجب ایجاد تغییر در صورت می شود. همچنین رینوپلاستی موجب تغییر شکل در ساختار بینی می شود. بنابراین هر دو نیاز به مراقبت و اقدامات لازم در این خصوص دارند که باید رعایت شود.

چرا لازم است ارتودنسی قبل از جراحی بینی انجام شود؟

با اینکه ارتودنسی به صورت مستقیم تاثیری بر شکل بینی نمی گذارد اما می تواند باعث تغییر فرم لب ها و تغییر فاصله میان لب بالا و بینی شود. در رینوپلاستی همه ابعاد و جنبه های بینی مورد بررسی قرار می گیرد بنابراین این تغییرات ممکن است در شکل کلی صورت و تغییر شکل لب و لپ ها تاثیر گذار باشد. بنابراین این امر بر نتیجه جراحی بینی نیز تاثیر می گذارد و ریسک انجام جراحی مجدد را بالا می برد. در صورتی که قصد دارید عمل بینی و ارتودنسی را به طور همزمان انجام دهید، لازم است هم با جراح بینی و هم با دندانپزشک خود در این خصوص مشورت کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

جراحی فک یا رینوپلاستی

کسانی که از مشکل جلو بودن فک خود رنج می برند، نیاز است ابتدا نسبت به اصلاح مشکل خود اقدام کنند. بعد از طی کردن کامل دوره نقاهت  و حداقل یک سال بعد از انجام جراحی فک، انجام جراحی زیبایی بینی امکان پذیر خواهد بود. انجام همزمان جراحی فک و جراحی بینی  یا انجام آن در فواصل زمانی کم توصیه نمی شود. هر کدام از این موارد مراقبت های خاص خود را دارد و در صورت انجام همزمان این دو تغییر، دوران نقاهت بسیار طولانی تر خواهد شد.

عوارض انجام ارتودنسی و جراحی زیبایی بینی به صورت همزمان

علاوه بر اینکه عوارض کوتاه مدت در این صورت برخی از عوارض بلند مدت در هنگام عمل بینی حین ارتودنسی نیز ممکن است زیبایی چهره شما را تحت تاثیر قرار دهد. از جمله مواردی که احتمال بروز آن ها زیاد است، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خونریزی از ناحیه بینی
  • افزایش احتمال ابتلا به عفونت
  • درد و عدم راحتی
  • مشکلات مربوط به خشکی گلو
  • بر هم خوردن تعادل بین لب و بینی از نظر زاویه آن ها و تغییر موقعیت لب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط