خطرات ضربه به بینی بعد از جراحی

ضربه به بینی بعد از عمل

ضربه به بینی بعد از عمل زیبایی بینی چه عواقبی دارد؟ آیا بعد از ضربه به بینی نیاز به جراحی ترمیمی بینی پیدا می کنید؟ زمانی که بینی شما جراحی می شود، ممکن است قسمتی از بافت استخوانی و غضروفی بینی شما تراشیده شود. بنابراین بینی نیاز به بازسازی پیدا می کند. در این زمان للازم است مراقبت های بعد از جراحی بینی را به دقت رعایت کنید. چرا که در غیر این صورت ممکن است با مشکلات عدیده اای مواجهه شوید که برخی از آن ها جبران ناپذیر خواهد بود.

در این مقاله از سایت دکتر حسین میرشفیعی قصد داریم این مورد را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

بررسی آسیب به بینی عمل شده

چگونه می تواننید تشخیص دهید که در صورت ضربه به بینی، بینی شما دچار آسیب شده است؟

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چگونه می توان تشخیص داد که بینی شما بعد از جراحی دچار آسیب می شود؟ در پاسخ به این سوال لازم است موارد زیر را در بینی خود بررسی کنید.

  • وجود التهاب با نشانه های قرمزی و تورم بیشتر در ناحیه بینی
  • تغییر ظاهر بینی جراحی شده
  • ایجاد تغییرات در بخش های مختلف صورت نظیر گودی و کبودی زیر چشم
  • خونریزی بینی
  • درد زیاد شونده
آسیب های ضربه به بینی بعد از جراحی

شاید برخی علائم ضربه به بینی را با عوارض جراحی بینی در روز های ابتدایی جراحی اشتباه بگیرند. به عنوان مثال کبودی زیر چشم ممکن است یکی از عوارض کوتاه مدت جراحی بینی باشد. اما در صورتی که میزان آن بعد از ضربه به بینی بیشتر شود، لازم است سریعا بررسی های لازم در این خصوص صورت بگیرد.

بعد از ضربه به بینی بعد از عمل چه کنیم؟

پیشگیری بهتر از درمان است. در ابتدا باید بگوییم در این خصوص بهتر است پیشگیری کنید. اما مادامی که ضربه به بینی شما وارد شود، دستورالعمل های زیر را انجام دهید:

  • در اولین اقدام سریعا از کمپرس سرد استفاده کنید. در این صورت تورم و کبودی بینی شما از بین خواهد رفت و یا بهبود می یابد. کمپرس را جوری روی بینی قرار ندهید که به ساختار بینی شما بیشتر از این فشار وارد کند.
  • در صورتی که بعد از ضربه دچار خونریزی شده اید، مراقبت ها بیشتر می شود. بنشینید و سر خود را بالا بگیرید. در این حالت از دراز کشیدن به شدت بپرهیزید. چرا که ممکن است باعث جمع شدن خون در ناحیه پشت حلق شما شود.
  • ممکن است بعد از ضربه دچار مشکلات تنفسی شوید، در این صورت آرامش خود را حفظ کنید و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.
  • به هیچ وجه بینی خود را دستکاری نکنید و سعی نکنید با دست استخوان های بینی را جا به جا کنید. چرا که ممکن است عوارض جبران ناپذیر در پی داشته باشد.

پاسخ به این سوال به این عامل بستگی دارد که ضربه به بینی شما چقدر شدت داشته است؟ آیا بعد از ضربه به بینی می توان آن را اصلاح کرد؟ لازم است در این مورد به این نکته توجه کنید که چقدر از جراحی بینی شما گذشته است؟

ضربه بینی یک ماه بعد از عمل بینی

در صورتی که یک ماه بعد از جراحی بینی، به بینی شما ضربه وارد شود، این می تواند بسیار خطرناک باشد. چرا که در این مدت بینی در حال بازسازی است و هر گونه ضربه و فشار ممکن است به شما آسیب وارد کند. در این بازه زمانی همه چیز حتی نحوه خوابیدن شما بعداز جراحی بینی اهمیت دارد. بنابراین در صورت وارد آمدن ضربه لازم است هر چه سریع تر به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا فین کردن بعد از جراحی بینی ضربه وارد می کند؟

خیلی از افراد می خواهند بدانند که آیا فین کردن نیز بعد از عمل بینی خطر آفرین است؟ در این خصوص لازم است بگوییم در دو هفته اول بعد از جراحی، حتی دمیدن در بینی نیز ممکن است خطرناک باشد و باعث وارد آمدن ضربه به بینی خواهد شد. بنابراین لازم است در این برهه زمانی از رفت و آمدن در مکان های شلوغ به شدت پرهیز کنید.

ضربه به بینی بعد از جراحی

در چه صورت ضربه به بینی خطرناک است؟

کسانی که بینی خود را جراحی می کنند، بهتر است با ساختار بینی آشنا شوند. همانطور که گفتیم، بینی بعد از جراحی نیاز به بازسازی دارد. اما در صورتی که سه ماه از عمل بینی شما گذشته باشد، بینی شما می تواند ضربات عادی را تحمل کند. اما همچنان لازم است مراقبت ها را رعایت کنید تا با مشکلی رو به رو نشوید.

سخن آخر

بینی بعد از جراحی آسیب پذیر می شود. چرا که در حال بازسازی است. لازم است دوران نقاهت اولیه بینی طی شود تا مقاومت اولیه در ساختار بینی شما ایجاد شود. در صورتی که ضربه به بینی شما موجب التهاب و ورم دیگر عوارض شد، از کمپرس سرد استفاده کنید و در اولین فرصت برای بررسی به پزشک خود مراجعه کنید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط