علت گرفتگی بینی

درمان سریع گرفتگی بینی

درمان سریع گرفتگی بینی چگونه امکان پذیر است؟ گرفتگی بینی به چه دلیل ایجاد می شود؟ آیا با جراحی زیبایی بینی گرفتگی بینی برطرف می شود؟ آیا بعد از جراحی این اختلال ایجاد می شود؟ قبل از آنکه به درمان این اختلال بپردازید، لازم است بررسی کنید که آیا این عارضه در شما موقتی است و آیا در دروه های زیادی از زندگی خود از آن رنج می بردید؟ این مقاله از سایت دکتر حسین میرشفیعی را بخوانید. تا به همه چیز در ارتباط با نکات درمانی اشاره کنیم.

✔️ جراحی آندوسکوپی سینوس چگونه انجام می شود؟

همه چیز درباره گرفتگی بینی

گرفتگی بینی چه زمانی اتفاق می‌افتد که بافت‌ها و رگ‌های خونی مجاور بینی با مایع اضافی متورم می‌شوند و باعث ایجاد احساس گرفتگی می‌شوند. این اختلال اغلب با آبریزش بینی همراه است. همچنین ممکن است با آبریزش بینی همراه نباشد. دلایل متنوعی برای احتمال وجود این بیماری پیش بینی می شود. گرفتگی بینی معمولا در عرض یک هفته از بین می رود. اما اگر اینطور نیست، یا در زمان‌های خاصی دچار آن می شوید، با مراجعه به پزشک می توانید آلرژی خود را تایید کنید.

درمان گرفتگی بینی

راهکار های درمان گرفتگی بینی در سریع ترین زمان

برخی راهکارهای درمانی دراین زکنه وجود دارند که در کوتاه ترین مدت شبه شما پاسخ می دهند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از محرک هایی نظیر عطر های قوی و دود و گرد و غبار اجتناب کنید.
  • آب بنوشید.
  • تامین اب کافی بدن در حین درمان سرماخوردگی می تواند به رقیق شدن و تخلیه مخاط کمک کند.
  • یک داروی ضد احتقان مصرف کنید.
  • دوش آب گرم بگیرید.
  • از یک مرطوب کننده استفاده کنید.
  • از کمپرس گرم استفاده کنید.
  • استراحت کنید.

اگر سرما خوردید و یا دچار آلرژی فصلی شدید، رعایت راهکار های بالا از موثر ترین اقدامات درمانی است. در صورتی که احساس ممی کنید گرفتگی بینی در شما در طولانی مدت وجود دارد، لازم است ابتدا به دنبال علت و سپس به دنبال درمان باشید.

علت اصلی گرفتگی بینی چیست؟

گرفتگی بینی به علت های مختلف ممکن است ایجاد شود. در صورت مراجعه به پزشک علت اصلی گرفتگی بینی مشخص شده و راهکار های درمان طولانی مدن برای آن در نظر گرفته می شود. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

علت های موقتی گرفتگی بینی

بیماری های عفونی نظیر سرماخوردگی، آنفولانزا یا آلرژی‌ها از علل شایع احتقان بینی و آبریزش بینی هستند. گاهی اوقات احتقان و آبریزش بینی می تواند ناشی از محرک هایی مانند دود تنباکو و اگزوز خودرو و یا گرد و غبار باشد. این وضعیت را رینیت غیر آلرژیک یا رینیت وازوموتور می نامند.

علت های گرفتگی طولانی مدت بینی

اگر بینی شما در طولانی مدت است که دچار گرفتگی شده و همه افراد شما را به این ویژگی می شناسند ممکن است منبع و منشا چیز دیگری باشد. پولیپ بینی یکی از اختلالات شایع گوش و حلق و بینی است. یکی از مهم ترین راهکار های درمان آن جراحی پولیپ بینی است. پولیپ های بینی توده های نرم، بدون درد و غیرسرطانی روی پوشش مجرای بینی یا سینوس ها هستند. مثل قطره اشک یا انگور آویزان می شوند. و یکی از علائم شایع آن ها گرفتگی بینی است.

درمان سریع گرفتگی بینی

مراقب گرفتگی طولانی مدت بینی باشید

در صورتی که بینی به صورت طولانی مدت مسدود باشد، ممکن است برای شما عوارضی در پی داشته باشید. احتقان بینی معمولا در عرض چند روز برطرف می شود. اگر اینطور نباشد، ممکن است دچار عفونت و عوارض بعدی آن شوید. در صورتی که شما از سینوزیت مزمن رنج می برید، لازم است برای جلوگیری از عوارض بعدی و برای درمان آن هر چه سریع تر اقدام کنید.

گرفتگی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی

یکی از شایع ترین عوارض در هفته های اول بعد از جراحی زیبایی بینی گرفتگی بینی است. این اختلال به دلیل ترمیم بافت بینی در روز های اول و جود اسپیلت بینی ایجاد خواهد شد. بنابراین به مرور زمان درمان شده و نیاز به مداخلات پزشکی ندارد. اما این یکی از عوارض جراحی بینی است که در هفته های اول برای کسی که رینوپلاستی انجام داده است، اذیت کننده است. البته در صورتی که بعد ازجراحی بینی مشکلات تنفسی داشتید، لازم است هر چه سریع تر متخصص را در جریان قرار دهید.

سخن اخر

گرفتگی بینی ممکن است یکی از نشانه های بیماری های گوش و حلق و بینی باشد. همچنین ممکن است به دلیل بیماری های طولانی مدت ایجاد شده باشد. در هر صورت این اختلال بعد از ۱۰ روز از بین می رود. در صورتی که همچنان دچار گرفتگی بینی هستید، برای جلوگیری از عوارض لازم است هر چه سریع تر نسبت به درمان اقدام کنید.

سوالات متداول

3 پاسخ

  1. سلام من سه شبه توی خواب بینیم میگیره صبح ها از خواب بیدار میشم تو دماغی حرف میزنم میتونه از تغییر فصل باشه هیچ علائم دیگه ای هم ندارم

  2. سلام من هروز همین کارمه از یک آب چکان استفاده میکنم اصلا نباشه میمیرم مخصوصا شب خیلی زیاد است میخواهم یک راه خیلی سریع استفاده کنم اما هیچ چیزی نگفته راجع بهش لطفا کمکم کنید خیلی سخته وقتی میخواهی که بخوابی انگار میخوای که بمیری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط