جراحی قوز بینی چیست

جراحی قوز بینی و هزینه های آن

آنچه می خوانید...

آیا با جراحی قوز بینی آشنایی دارید؟ یکی از برجسته ترین اعضا و نقطه کانونی صورت هر کس، بینی است. شکل ظاهری بینی بر زیبایی سایر اعضای صورت نیز تاثیر می گذارد به همین سبب متقاضیان این جراحی در اقصی نقاط دنیا بالاست. بیشتر این متقاضیان افرادی هستند که قوز بینی دارند زیرا علاوه بر اینکه از نظر زیبایی شناسی نامطلوب است، این برآمدگی را نمی توان حتی با لوازم آرایشی پنهان کرد. برداشتن قوز بینی با جراحی بینی و روش های بدون جراحی رونق یافته است.

قوز بینی چیست؟

به برآمدگی روی پل بینی اصطلاحا قوز بینی می گویند که در حالت نیمرخ آشکارتر است. برای برداشتن و باریک کردن قسمت برآمده بینی با این جراحی، پزشک استخوان دوطرفه بینی (osteotomy) را می شکند.

شناخت آناتومی بینی

✅ پل بینی دو قسمت دارد که جنس آن ها با هم متفاوت است. برآمدگی بالای پل بینی از جنس استخوان و ماهیت کلی برآمدگی در قسمت پایینی بینی از جنس غضروف است. که این دو ناحیه در وسط پل بینی با هم تلاقی دارند.

✅ افرادی که دارای این مشکل هستند بیشتر در محل اتصال استخوان و غضروف برآمدگی دارند و پزشک برای جراحی قوز بینی باید قسمتی از استخوان و قسمتی از غضروف را بردارد.

دلیل ایجاد قوز در بینی چیست ؟

✅ قوز بینی ممکن است ژنتیکی باشد و یا در اثر ضربه و تصادف ایجاد شود. بینی بیشتر مردم آسیای غربی و خاورمیانه انحراف دارد بنابراین متقاضیان جراحی برامدگی بینی در این قسمت و خصوصا کشور خودمان بالاست.

✅ چون تعداد افرادی که به دلایل ژنتیکی قوز بینی دارند بیشتر از گروه دیگر است، بنابراین برای جراحی زیبایی بینی نباید عجله کرد و بهتر است پس از رشد کامل بینی این جراحی انجام شود.

به دلایل زیر گاهی بیمار پس از جراحی قوز بینی باز هم متقاضی این جراحی است:

 • تغییرات کم در شکل قوز (می تواند ناشی از پوست ضخیم باشد)
 • برگشتن قوز (در افرادی که قوزهای بزرگتری دارند بیشتر است)
 • قوز کامل حذف نشده (وقتی پزشک غضروف را کم بر می دارد)
 • تغییر شکل V معکوس (وقتی پل بینی در جراحی تثبیت نشود)
 • انحنا تیغه بینی به سمت داخل (اگر پل بینی در جراحی ثابت نشود، ممکن است بیمار در درازمدت دچار فرورفتگی تیغه بینی شود)

انواع قوز بینی

قوز بینی یا برآمدگی بینی در سه گروه کلی تقسیم می شود:

 1. بیرون زدگی استخوان بینی
 2. بیرون زدگی غضروف بالایی بینی
 3. بیرون زدگی هم زمان استخوان و غضروف بالایی بینی
برداشتن قوز بینی بدون جراحی

نحوه برداشتن قوز بینی با جراحی بینی

تنها راه درمان همیشگی قوز بینی جراحی است. قسمتی از قوز بینی استخوان و بخشی نیز غضروف است. اگر فرد به دلیل انحراف سپتوم(تیغه بینی) یا بزرگ شدن استخوان دوطرفه بینی دچار مشکل تنفسی شود، جراح بینی هنگام انجام جراحی می تواند این مشکلات را نیز برطرف کند. به همین دلیل انتخاب بهترین جراح بینی مهم است.

به طور کلی، جراحی قوز بینی کار پیچیده ای نیست و پزشک برآمدگی تیغه بینی را می تراشد تا قوز را بردارد. از طرفی اما جراحی قوز بینی نیازمند کار بر روی استخوان ها و غضروف های ظریف است. پس برای جراحی رینوپلاستی حتما به پزشک باتجربه مراجعه کنید. زیرا اگر عمل دچار خطا باشد، بیمار با مشکلات تنفسی مواجه خواهد شد.

پزشک باید مطابق سلیقه فرد جراحی بینی را انجام دهد. مثلا خانم ها دوست دارند بینی شان قوس بیشتری داشته باشد بنابراین پزشک قوز بینی را بیشتر می تراشد. آقایان نیز برای اینکه چهره مردانه تری داشته باشند دوست ندارند تیغه بینی شان قوس داشته باشد که جراح باید این موارد را در نظر بگیرد. در جلسات مشاوره مشخص می شود قوز بینی بعد از عمل چگونه می شود.

روش های اصلاح فرم بینی

برای رینوپلاستی قوز بینی از دو روش استفاده می شود:

 1. روش باز
 2. روش بسته

تغییرات و پیچیدگی این جراحی زیاد است بنابراین بهتر است جراح روش باز را به کار ببرد. چون در این روش پزشک دید کاملی به ساختار بینی فرد دارد و نتیجه عمل دقیق تر خواهد شد.

روش غیر جراحی برای برداشتن قوز بینی

افرادی که دوست ندارند از جراحی برای برداشتن قوز بینی استفاده کنند می توانند با نخ یا تزریق فیلر در ناحیه بین قوز و پیشانی ظاهرشان را بهتر کنند. البته این روش ها دائمی نیستند و بیمار باید نهایتا پس از ۶ یا ۱۲ ماه آن را تکرار کند و همچنین اگر کار پزشک ظریف نباشد حتی ممکن است منجر ظاهر نامطلوب شود.

مراقبت‌های پس از جراحی

در ادامه مواردی که به شما کمک می کند تا جراحی بینی موفقی داشته باشید را ذکر می کنیم:

 1. تا دو هفته بینی خود را فین نکنید.
 2. ممکن است بیمار تا یکی دو روز بعد از جراحی خونریزی داشته باشد.
 3. پزشک بخیه های غیر جذبی را در روز پنجم یا ششم می کشد.
 4. بیمار تا دو هفته غذاهای خیلی سفت نخورد.
 5. به مدت ۴ هفته مشروبات الکلی و دخانیات مصرف نشود.
 6. بیمار نباید تا یک ماه پس از جراحی عینک بزند.
هزینه جراحی قوز بینی

رفع کبودی و تورم بینی بعد از برداشتن قوز با جراحی

ممکن است بیمار در ساعات اولیه پس از جراحی قوز بینی در تنفس دچار مشکل باشد. معمولا بعد از جراحی پزشک بینی را با آتل می بندد تا در دوران نقاهت به بینی ضربه ای وارد نشود. برای کاهش درد یا تورم نیز به بیمار پیشنهاد می شود روی صورتش، اطراف بینی و چشم هایش کمپرس سرد بگذارد.

تورم و کبودی ناشی از جراحی به تدریج در هفته اول کاهش میابد و نهایتا پس از دو هفته بیمار می تواند به محل کار خود بازگردد. البته بیمار باید حداقل طی چند هفته اول نباید فعالیت های شدید مانند ورزش سنگین یا شنا انجام دهد. پس از جراحی قوز بینی فرد باید به مدت چند هفته از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا سایر اشعه های فرابنفش خودداری کند تا رنگ پوست تغییر نکند.

هزینه رینوپلاستی قوز بینی

هزینه عمل بینی مانند تمامی جراحی های زیبایی تحت پوشش بیمه درمانی نیست. البته گاهی به دلیل تصادف بیمه قسمتی از هزینه جراحی قوز بینی را پرداخت می کند.

به طور کلی، تجربه پزشک، نوع بیهوشی، پیچیدگی عمل، تجهیزات مصرفی و محل انجام این جراحی بر هزینه عمل تاثیر می گذارند.

سخن پایانی

جراحی قوز بینی تاثیر زیادی بر زیبایی فرد دارد. افرادی که بینی قوزدار دارند همیشه سعی می کنند نیمرخ شان زیاد در معرض دید نباشد. زیباتر شدن اعتماد به نفس هر کس را بالا می برد و کمک می کند تا توامندی های شخصیتی اش را بهتر ارائه دهد.

برای هر جراحی زیبایی خوب تحقیق کنید زیرا در صورت ایجاد مشکل، ترمیم آن بسیار سخت تر است. با انتخاب یک پزشک مجرب و اعتماد به تجربه او یک جراحی بینی موفق خواهید داشت.

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *