درمان انسداد بینی با عمل شاخک ها

جراحی شاخک های بینی

آنچه می خوانید...

شاخک های بینی کجاست؟ آیا شاخک های بینی همان پولیپ است؟ در صورتی که شاخک های بینی بسیار بزرگ باشد، چه اتفاقی رخ می دهد؟ جراحی زیبایی بینی انواع مختلفی دارد. از جمله آن های می توان به سپتوپلاستی اشاره کرد. جراحی شاخک های بینی نیز نوعی رینوپلاستی است که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید. البته این جراحی کاربرد درمانی دارد. در این مقاله قصد داریم به مواری که باید در این خصوص بدانید اشاره کنیم. بنابراین اگر شما هم از مشکلات تنفسی رنج می برید، در ادمه مقاله با ما همراه باشید.

شاخک های بینی در کجا قرار دارد؟

دیواری بینی شما برجستگی هایی دارد که از آن ها با نام شاخک های بینی یاد می شود بافت این شاخک ها از جنس استخوان است اما می تواند رشد کند. شاخک های بینی انواع مختلفی دارد. هوایی که شما تنفس می کنید و در واقع هرچه می بویید، از این شاخک ها عبور می کند. وظیفه اصلی آن ها مرطوب کردن محیط داخل بینی و تنظیم هوای داخل بینی است. این شاخک ها دقیقا مشابه توربین عمل می کنند. یکی از جراحی های رایج برای از بین بردن مشکلات تنفسی می توان به این مورد اشاره کرد.

درمان تنگی نفس با جراحی بینی

جراحی شاخک های بینی

در چه زمانی شما نیاز به کاهش توربینت های بینی دارید؟ در گاهی موارد بزرگ بودن این شاخک ها منجر به ایجاد مشکلات جدی در فرد ی شود. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آپنه خواب
 • احتقان
 • ترشحات پشت حلق
 • مشکلات تنفسی

برخی از مشکلات تنفسی دائمی به دلیل بزرگ شدن شاخک های بینی ایجاد می شود. بنابراین این مورد باید هرچه زودتر توسط متخصص گوش و حلق و بینی بررسی شود. اما در اثر چه مواردی شاخک های بینی بزرگ می شوند؟ برخی عوامل نظیر آلرژی، وجود مشکلات تنفسی و سرماخوردگی باعث بزرگ شدن آن می شود.

مراحل انجام جراحی

در زمان انجام این جراحی لازم است در بخش های داخلی بینی برش ایجاد شود. به این ترتیب، بخشی از شاخک ها به همراه مژک های ناحیه ای از بینی برداشته می شود. همچنین ممکن است جراحی با ایجاد برش و برداشت لایه مخاطی از بینی انجام شود. در این روش بافت استخوان اضافه بینی حذف می شود. بنابراین راه تنفس باز می شود. امروزه تکنیک های مختلفی برای اصلاح شاخک های بینی در میان متخصصان رواج دارد. از جمله آن ها می توان به جراحی بینی با لیزر اشاره کرد.

آیا شاخک بینی همان پولیپ است؟

بسیاری از شما عزیزان در هنگام مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی می خواهید بدانید آیا شاخک بینی همان پولیپ بینی است؟ شاخک بینی همان پولیپ نیست. اما از آنجایی که هر دو موجب انسداد راه تنفسی در بینی می شود، ممکن است علائم مشابهی را ایجاد کند. درواقع وقتی مخاط بینی تحریک شود، باعث ایجاد پولیپ می شود. همچنین در صورتی که مشکلات تنفسی شما به دلیل پولیپ بینی باشد، جراحی پولیپ بینی و یا درمان با دارو تجویز خواهد شد.

هزینه جراحی شاخک های بینی چقدر است؟

آیا جراحی شاخک های بینی جراحی زیبایی است؟ خیر – جراحی شاخک های بینی در حیطه جراحی های زیبایی به حساب نمی آید. بنابراین زمانی که درمان با جراحی تجویز شود، هزینه آن شامل بیمه نیز خواهد شد. بنابراین اگر این عمل توسط متخصص برای شما تجویز شد، بهتر است بدون نگرانی برای جلوگیری از مشکلات بعدی این کار را انجام دهید و نگران هزینه های جراحی نباشید. اما لازم است حتما در جلسه ای که ویزیت می شوید، این موارد را از پزشک متخصص خود جویا شوید.

عمل شاخک های بینی

نکاتی که باید در ارتباط با جراحی بهبود تنگی نفس بدانید

 • این جراحی یک جراحی بسیار کم تهاجمی است. بنابراین لازم نیست نگران باشید. تنها لازم است یک سری مراقبت های بعد عمل را رعایت کنید تا بهبودی در تنفس ایجاد شود.
 • اگر همچنان در تنفس مشکل دارید، صبور باشید. این عمل به خودی خود در بخش های داخلی بینی ورم ایجاد می کند. بنابراین تا زمان بهبودی، تنفس از طریق بینی برای شما دشوار خواهد بود.
 • وجود مقداری درد و خونریزی از ناحیه بینی در هفته اول جراحی طبیعی است. بنابراین لازم نیست نگران آن باشید.

آیا نیاز به جراحی شاخک بینی دارم؟

شاید تا به اینجای مقاله به این مورد شک کرده باشید که آیا شما هم کاندید این جراحی هستید یا خیر. برای پاسخ به این سوال به شما پینهاد می کنیم به سوالات زیر پاسخ دهید.

 • آیا هنگام تنفس احساس تنگی نفس می کنید؟
 • آیا آلرژی دارید و دچار ترشحات پشت حلق هستید؟
 • آیا یکی و یا هر دوی سوراخ های بینی شما مسدود است؟
 • آیا در خواب خروپف می کنید؟

اگر پاسخ شما به همه سوالات بالا مثبت است، باید به این مورد شک کنید و سریعا به متخصص مراجعه کنید.

✔️ درمان موثر خروپف

سخن آخر

شاخک های بینی، بافت استخوانی نرم داخلبینی هستند که روی آن ها را سطحی به نام مخاط پوشانده است. در صورتی که این شاخک های تحریک شوند، بزرگ شده و موجب انسداد بینی و ایجاد مشکلات تنفسی می شوند. به این دلیل در اینگونه مواقع جراحان گوش و حلق و بینی جراحی شاخک هایبینی را پسنهاد می کنند. اگز هلائمی نظیر تنگی نفس طولانی و انسداد بینی دارید، بهتر است هرچه سریع تر به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

سوالات متداول

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *