جراحی پلک

جراحی زیبایی پلک

آنچه می خوانید...

 با افزایش سن تغییراتی در پلک ها ایجاد می شود با هر بار پلک زدن که در طی دوران زندگی شما چند میلیارد بار رخ می‌دهد. عضلات و پوست پلک های فوقانی قدری کشیده می‌شوند ولی فیبرهای الاستیک موجود در پوست آنها را به موقعیت طبیعی خود باز می گردانند، یک باند کشی را تصور کنید که پس از کشیدن و رها شدن به شکل اول خود باز می گردد. ولی در صورتی که این کار را بارها تکرار کنید باند کشی قوام و شکل اولیه خود را تا حدودی از دست می‌دهد و کمی شل می شود. این دقیقاً مشابه اتفاقی است که در پلک های شما رخ می دهد، با گذر زمان پوست و عضلات پلک بالا تبدیل تر می شوند و در نهایت به دلیل وجود پوست اضافه یک چین کوچک پوستی به وجود می آید، که به سمت خارج برجسته شده و روی پلک آویزان می شود و بعضی افراد این پوسته ها تا روی مژه ها می آید و در فرد ایجاد است احساس ناراحتی کرده و نگاه کردن به سمت بالا را مشکل می سازد.

جراحی پلک

در صورت افتادگی زیاد پلک ها حتی ممکن است دید چشم مختل شود. ایجاد پوست اضافه در پلک بالا می‌تواند به دلیل پایین افتادگی ابرو باشد. در این موارد بلفاروپلاستی به تنهایی نمی تواند نتیجه ایده آل به دنبال داشته باشد. پایین افتادگی پلک پایین به صورت کیسه های زیر چشم خود را نشان می دهد.

 بیشتر افراد در این ناحیه دچار درجاتی از افتادگی هستند. نیروی جاذبه زمین و افزایش سن به عنوان مقصرین اصلی در این زمینه شناخته شده اند ولی حتی افراد جوان نیز ممکن است به علت داشتن ذخیره چربی اضافی در زیر چشم ها دارای این کیسه ها باشند.

 آقای ۴۶ ساله ای می‌گوید:

(( این یک خصوصیت خانوادگی بود و من همیشه زیر چشمانم این کیسه ها را داشتم و از نگاه کردن در آینه متنفر بودم. حالا که آنها را عمل کردم همه می‌گویند بسیار بهتر به نظر میرسم ولی هیچکس دقیقا نمی تواند بگوید چه تغییری کرده ام))

 چشم ها با لایه ضخیمی از بافت چربی احاطه شده است که توسط یک غشا در محل خود محکم شده است در طول زمان این غشا سست می‌شود و به بافت چربی زیرین خود اجازه حرکت به سمت پایین را می دهد پوست و عضله توسط بافت بیرون زده کشیده می‌شوند و ایجاد بیرون زدگی پف آلودی را می‌کند که متاسفانه نمی توان آن را با مواد آرایشی مخفی نمود. این مشکل اغلب صبح ها بدتر است زیرا در این حالت دراز کشیده مایع در بافت چربی جمع می شود و پس از برخاستن از بستر جاذبه زمین کم کم مایع را بیرون می کشد .اگر بافت چربی اضافه زیاد باشد زمان بیشتری برای خروج مایع و کاهش تورم لازم است.در برخی از افراد نیاز به لیفت ابرو و پیشانی نیز می باشد.

خوشبختانه مشکلات پلک را می توان به طور موثر توسط عمل بلفاروپلاستی که جراحی نسبتاً ساده‌ای است برطرف نمود. در این عمل پوست و عضلات و بافت چربی اضافه برداشته می شوند، این عمل اغلب با سایر اعمال جراحی پلاستیک صورت مانند بالا بردن ابرو، کشیدن پوست صورت یا جوانسازی پوست همراه می‌شود.

 اگر حالت چشم های شما باعث می شوند که پژمرده، ناراحت یا خسته به نظر آیید، عمل بلفاروپلاستی ممکن است باعث بهبود واضح آنها شده به شما ظاهری بانشاط و هوشیار و جوان تر ببخشد، در عمل جراحی زیبایی پلک پوست اضافه پلک بالا و پایین برداشته شده و میزان بافت چربی زیر چشم ها کاهش داده می‌شوند.

 جراحی را می توان بسته به مشکل موجود روی پلک های بالا یا پایین و یا هر دو انجام داد.

 بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

 ابتدا برش هایی در پلک بالا در شیار بالای هر چشم داده می‌شود. عضله چربی و پوست اضافه برداشته شده و محل عمل با بخیه های ظریف بسته می شود. اثر به جا مانده از برش معمولاً به صورت یک خط نازک در شیار فیلم می شود به منظور حالش کردن بافت چربی اضافه موجود در زیر چشم ها برش ها را می توان در داخل قسمت صورتی رنگ پایین که وقتی پشتش را به سمت پایین می کشیم مشخص می شود قرارداد و یا آنها را بر روی پوست درست در پایین مژه ها انجام داد. اگر لازم باشد که پوست یا عضله اضافه نیز برداشته شود برش در زیر خط مژه در شیار طبیعی خنده داده می شوند. جراحی پلک معمولاً با استفاده از داروهای آرام بخش وریدی و بی حسی موضعی اغلب در یک مرکز طی جراحی سرپایی انجام می شود و اغلب بیماران در همان روز مرخص می‌شوند.

 بیماران تجارب متفاوتی در زمان عمل جراحی خود دارند. برای مثال بیماری می گوید: (( من متوجه روند جراحی بودم ولی درد یا ناراحتی احساس نمی کردم))

 در حالی که بیمار دیگر می گوید: (( من چیزی به یاد نمی آورم))

 بعد از عمل تورم یا کبودی مختصر در پلک ها به وجود می‌آید، که معمولاً به سرعت فروکش می کند. جراح به شما استفاده از کمپرس سرد و بالا گذاشتن زیر سر را در بستر توصیه می‌کند، که به کاهش تورم و تسریع بهبودی کمک می کنند.

 اگر بعد از جراحی هر گونه ناراحتی داشتید می توان آن را با داروهای ضد درد خفیف کنترل کرد.

 بیماری می گوید:

(( من کمی ناراحت بودم ولی درد واقعی نداشتم اگرچه دو هفته مرخصی گرفته بودم، ولی چند روز بعد از جراحی به راحتی در سر کار خود حاضر شدم.))

اصولاً پلک ها به سرعت بهبود می یابند و جای برش ها محروم می‌شوند. زنان می‌توانند هر گونه اثر باقی مانده از برش ها را با آرایش چشم محو کنند. در اغلب مردان اثر برش ها در خطوط خنده طبیعی محسوب می‌شود. اغلب افراد در طی هفته اول بعد از عمل به زندگی معمول خود برمی‌گردند.

 بیماری می گوید: (( روز اول بعد از عمل سخت ترین روز ها بودند ولی در روز پنجم من از انجام عمل بسیار خوشحال بودم. کبودی چند هفته طول کشید ولی من آن را با آرایش می پوشاندم. عمل جراحی تغییر واضحی در ظاهر من ایجاد کرد و من متعجب بودم که تا چه اندازه این عمل باعث شده تا احساس بهتری داشته باشم))

جراحی برای اصلاح چشم های نژاد زرد

ظاهر پلک در نژاد زرد که نژاد قالب در کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرقی از با سایر نژاد ها تفاوت دارد. به طور معمول پلک آن ها مانند یک پرده نازک از ابرو تا موج کشیده شده است و عمل جراحی به منظور ایجاد یک چین که فیزیک را به دو قسمت تقسیم کند انجام می شود. بهترین زمان انجام بلفاروپلاستی به منظور ایجاد یک پلک دوبله اغلب در ۱۲ تا ۱۸ سالگی است. هرچند اغلب خانم های جوان متقاضی این عمل هستند ولی این عمل برای بیماران مسن تر و مردان نیز مناسب است. بسیاری از بیماران فقط به منظور داشتن ظاهر چشم باز تقاضای انجام این عمل را دارند. بعضی از آنها پلک های سنگینی دارند که مانعی در دید آن هاست و بعضی از آنها چشم به صورت یک نوار باریک با باز می شود. که مشکلاتی را در هنگام استفاده از لنزهای تماسی یا مواد آرایشی ایجاد می کند.

 به منظور ایجاد یک پلک دوبل جراح برشی را بر روی پلک در بالای خط مژه می‌دهد و قسمت کوچکی از بافت چربی را برمی‌دارد و با قرار دادن چند بخیه در پلک و عضله یک چین ایجاد می کند.

 عمل جراحی را می‌توان به طریقی انجام داد که ظاهر نژادی مشخص فرد حفظ شود، جراحی تحت بی حسی موضعی همراه با آرام بخش و وریدی انجام می‌شود. بیمار آرام ولی بیدار است، زیرا در این عمل به منظور بررسی قرینگی و عملکرد صحیح پلک نیاز است که بیمار چشم های خود را باز کند تورم و کبودی مختصر بعد از جراحی ایجاد می شود که در اکثر موارد به  سرعت از بین می رود. اثر محل برش در چین ایجاد شده مخفی می شود و اغلب بیماران در طی ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی به زندگی طبیعی و معمول خود برمی‌گردند.

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسین میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *