عمل بینی (رینوپلاستی) دکتر میرشفیعی

جراحی بینی

آنچه می خوانید...

انسان همیشه به دنبال زیبایی و زیباتر دیده شدن بوده و هست. چه زمانی که شما خود را در آینه می بینید و چه زمانی که در اجتماع با افراد دیگر رو به رو می شوید دوست دارید خود را زیبا نشان دهید. زیبایی صورت به تناسب و زیبا بودن اعضای آن وابسته است. بینی به دلیل اینکه در مرکز ثقل صورت قرار گرفته است بسیار بیشتر سایر اعضا به چشم می آید و می تواند با کوچک ترین تغییر، بزرگ ترین نتیجه را در صورت شما ایجاد کند. از این رو عمل بینی (رینوپلاستی) یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی محسوب می شود. اگر شما به دلیل یک آسیب یا نقص مادرزادی مشکل تنفسی داشته باشید، اهمیت جراحی بینی بیش از پیش برای شما افزایش می یابد و می توانید علاوه بر برطرف کردن مشکل تنفسی، به زیبایی بینی خود نیز دست پیدا کنید.

رینوپلاستی

چه کسانی می توانند عمل بینی انجام دهند؟

امروزه که عمل های زیبایی صورت بسیار داغ و پر طرفدار شده است، شاید بسیاری از افرادی که چندان مشکل جدی در بینیشان وجود ندارد و تقریبا بینی آن ها به نسبت صورتشان مناسب است نیز به دنبال عمل زیبایی بینی می روند؛ حال آنکه عمل بینی نیز مانند هر عمل جراحی دیگری تهاجمی بوده و نباید تنها به خاطر تغییرات بسیار کوچک و جزئی به سراغ انجام آن رفت. شما باید واقع بین بوده و کمال گرایی را کنار گذاشته و تنها در صورتی که به تشخیص پزشک متخصص نیاز به جراحی زیبایی بینی داشتید به سراغ انجام آن بروید.

اگر شما احساس کردید که لازم است جراحی بینی انجام دهید، پس از انتخاب متخصص، پزشک با معاینه بینی و بررسی مشکلات تنفسی شما و نیز تناسب بینی با سایر اعضای صورتتان، مشخص می کند که آیا شما واقعا به جراحی بینی نیاز دارید یا خیر؟!

نمونه قبل و بعد از عمل بینی دکتر میرشفیعی
نمونه جراحی بینی دکتر میرشفیعی

حال شاید بهتر باشد بپرسیم که چه کسانی نباید جراحی بینی انجام دهند؟!

افرادی که ویژگی های زیر را دارند، کاندید مناسبی برای انجام رینوپلاستی نیستند:

 • افرادی که سن بسیار پایینی دارند (تقریبا زیر ۱۶ سال)
 • افرادی که به مصرف الکل و یا سیگار اعتیاد دارند.
 • افرادی که به صورت افراطی کمال گرا بوده و یا دچار اختلال بدریخت انگاری هستند.
 • زنانی که در دوران بارداری به سر می برند.
 • افرادی که بیماری های انعقاد خون داشته و یا بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی دارند.

انواع روش های جراحی بینی

به طور کلی روش های انجام جراحی بینی بر اساس نوع و میزان برش هایی که در حین عمل بر روی بینی ایجاد می شود و نیز میزان تغییرات اعمال شده به دو دسته کلی زیر تقسیم می شود:

 • عمل بینی باز
 • عمل بینی بسته
عمل بسته بینی

عمل بینی بسته چگونه انجام می شود؟

در عمل بینی بسته تنها چند برش در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود و جراح به کل ساختمان بینی دسترسی نخواهد داشت. این نوع جراحی بینی برای اعمال تغییرات جزئی انجام می شودو به دلیل دید محدود جراح نمی توان تغییرات اساسی و زیادی در ساختمان بینی ایجاد کرد.

عمل بینی باز چگونه انجام می شود؟

در عمل بینی باز برش هایی که در داخل و خارج سوراخ های بینی ایجاد می شود تا دسترسی جراح به کل ساختمان بینی به طور کامل فراهم شود. در این روش جراح، پوست بینی را به صورت کامل از روی استخوان بینی برداشته و می تواند تغییرات اساس را در ساختار استخوان و غضروف بینی ایجاد کند. این روش جراحی بینی بسیار رایج تر بوده و دلیل آن هم به امکان ایجاد تغییرات اساسی و دلخواه در ساختار بینی برمی گردد. قاعدتا در جراحی بینی باز برخلاف روش بسته دوران نقاهت طولانی تر، جای بخیه و زخم بیشتر، تورم و کبودی طولانی تری قابل انتظار خواهد بود. در نتیجه مراقبت های بعد از عمل بینی جدی تر خواهد بود.

عمل باز بینی

انواع بینی کدام است؟

اگر شما در درصدد انجام عمل بینی باشید، قطعا بعد از معاینه بینی شما توسط پزشک متخصص، یکی از دو واژه بینی استخوانی و یا بینی گوشتی به شما نسبت داده می شود. در واقع بینی افراد در یکی از این دو دسته کلی قرار می گیرد و هر کدا از آن ها نیز ویژگی های خاص خود را دارند و شما باید به نسبت این ویژگی ها جراحی زیبایی بینی خود را انجام دهید.

بینی گوشتی

بینی های گوشتی یا پهن همان طور که از نامشان مشخص است بزرگتر بوده و شاید در صورت بیشتر از سایر اعضا جلب توجه کند. این مدل از بینی پوست ضخیم تر، استخوان و غضروف ضعیف تر و چربی بیشتری دارد. معمولا  عمل بینی گوشتی کمی سخت تر از جراحی بینی استخوانی است و در حین عمل شاید لازم باشد جراح به تقویت غضروف بینی بپردازد.

بینی استخوانی

بینی های استخوانی دقیقا نقطه مقابل بینی گوشتی بوده و پوست نازک تر، استخوان قوی تر و معمولا قوز دار هستند. افرادی که بینی استخوانی دارند به دنبال صاف کردن استخوان بینی بوده و این نوع رینوپلاستی به دلیل قوی بودن استخوان و غضروف بینی، عمل راحت تری به نسبت بینی گوشتی دارد. در برخی موارد همچنان قوز بعد از عمل بینی وجود دارد که ممکن است منجر به جراحی ترمیمی بینی شود. 

نمونه عمل بینی دکتر میرشفیعی1

مدل های مختلف عمل بینی کدام است؟

انتخاب مدل بینی یکی از مهم ترین تصمیماتی است که بیمار قبل از انجام جراحی خواهد گرفت. البته ناگفته نماند که هر مدل بینی برای تمام صورت ها مناسب نخواهد  بود و این پزشک است که با علم بیشتر و تخصص خود در زیبایی شناسی و تناسب اعضای صورت می تواند شما را در انتخاب مدل بینی مناسب صورت خود راهنمایی کند. افرادی که برای عمل زیبایی بینی اقدام می کنند ممکن است یکی از مدل های مختلف عمل بینی را در نظر داشته باشند که عبارتند از:

 • عمل بینی فانتزی یا عروسکی
 • عمل بینی نیمه فانتزی
 • عمل بینی طبیعی (نچرال)

جراحی بینی فانتزی

بینی های فانتزی که با نام بینی عروسکی نیز شناخته می شود یکی از انواع مدل های بینی است که بسیاری از جوانان به دنبال آن هستند. این نوع بینی به دلیل ویژگی های ظاهری که دارد برای همه صورت ها و به خصوص افرادی که بینی گوشتی و یا اجزای بزرگی در صورتشان دارند مناسب نیست. از جمله ویژگی های بینی عروسکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوک سر بالا
 • سوراخ های بسیار کوچک
 • قوس زیاد استخوان بینی
 • زاویه زیاد (بیشتر از ۹۰ درجه بین لب و نوک بینی)
قبل و بعد جراحی بینی دکتر میرشفیعی

بینی طبیعی

در این مدل از جراحی بینی معمولا افراد تنها به دنبال رفع نواقص بینی خود هستند و نمی خواهند که تغییرات فاحشی در بینیشان اعمال شود؛ از این رو تناسب بینی با سایر اعضای صورت نیز بیشتر از انواع دیگر حفظ خواهد شد. بینی های طبیع سوراخ های بسیار کوچکی نخواهند داست، قوس تیغه بینی خیلی زیاد نیست و تقریبا استخوان بالای بینی صاف است؛ زاویه بین نوک بینی و لب ها بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه خواهد بود. جراحی بینی طبیعی برای افرادی با بینی گوشتی بسیار مناسب است. همچنین بیشتر آقایان به دنبال انجام عمل بینی طبیعی هستند.

جراحی بینی نیمه فانتزی

بینی های نیمه فانتزی مابین بینی های طبیعی و عروسکی هستند. سوراخ های بینی نه به بزرگی بینی طبیعی بوده و نه به کوچکی بینی عروسکی. قوس تیغه بینی و نوک بینی و نهایتا کل ساختار بینی حالتی مابین بینی طبیعی و فانتزی خواهد بود.

درباره هزینه عمل بینی چه می دانید؟! چه عواملی تعیین کننده هزینه جراحی بینی است؟!

عوارض جراحی بینی

اگر جراحی بینی نزد جراحی غیر متخصص و نابلد انجام شود ممکن است عوارض جبران ناپذیری همانند مشکلات تنفسی، اختلال بویایی، دفرمه شدن و نازیبایی بینی، نامتقارن شدن سوراخ های بینی و کج شدن بینی را به دنبال داشته باشد.

نمونه عمل بینی دکتر میر شفیعی
عمل جراحی دکتر حسین میرشفیعی

بهترین جراح بینی در تهران

تا به اینجای کار اطلاع مفیدی درباره جراحی بینی، انواع روش های جراحی و انواع مدل های بینی و مواردی از این دست به دست آوردید؛ حال اگر مصمم هستید که بینی خود را جراحی کنید، اولین و مهمترین مرحله، تحقیق و یافتن دکتر خوب جراحی بینی است. جهت انجام عمل بینی، باید به سراغ جراحی بروید که از سابقه و تجربه بالایی در زمینه جراحی بینی برخوردار باشد و با مهارت بالای خود بتوان هر گونه بینی را با وجود داشتن هر مشکلی به بهترین شکل ممکن عمل کند. در این راستا می توانید با جستجو در اینترنت و همچنین مشاهده نمونه کارهای قبلی این جراح از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید. در واقع می توان گفت که ویژگی هایی که باید یک جراح بینی خوب داشته باشد عبارتند از:

 • برخورداری از اخلاق حرفه ای
 • داشتن نمونه عمل های بینی موفق
 • برخورداری از تخصص کافی در زمینه جراحی بینی
 • ارائه مشاوره و اطلاعات کامل قبل و بعد از جراحی بینی به بیمار

سوالات متداول جراحی بینی

جمع بندی

عمل بینی یا رینوپلاستی یکی از پر تقاضا ترین جراحی های زیبایی است که بسیاری از دختران یا پسران به دنبال انجام آن هستند. شاید همین پر تکرار بودن این عمل زیبایی سبب شده است که بسیاری از افراد بدون انجام تحقیقات لازم اقدام به انجام آن کنند. ولی بی شک برای هر اقدام پزشکی بخصوص عمل زیبایی صورت که قرار است تمام عمر خود را با نتیجه آن سر کنید، لازم است تحقیقات کافی داشته باشید و به بهترین پزشک متخصص این حوزه مراجعه نمایید تا از نتیجه عمل همیشه رضایت کافی داشته باشید؛ در صورت انتخاب نادرست جراح، ممکن است به دلیل بروز مشکلاتی بعد از عمل بینی، نیاز به عمل ترمیم بینی داشته باشید.

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

48 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   لازم است که معاینه دقیق صورت بگیرد و وضعیت بینی شما بررسی گردد تا هزینه دقیق مشخص شود.

  1. خیر این گونه نیست که بینی گوشتی بعد از عمل به حالت قبل از جراحی بازگردد. مهم است که جراح به درستی تقویت غضروف را انجام دهد.

  1. برای بررسی سینوس ها باید آندوسکوپی انجام شود و کسانی که انحراف بینی دارند بعد از سی تی اسکن جراح تصمیم می گیرد که آیا باید انحراف و آندوسکوپی سینوس انجام شود یا خیر.

  1. در صورتی که جراحی بینی توسط جراح حاذقی انجام شود و در صورت نیاز تقویت غضروف نیز انجا شود برگشتی نخواهد داشت.

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است که در جلسه مشاوره و با توجه به نواقص و مشکلات موجود، جراح نوع عمل بینی مناسب را تعیین کند.

  1. سلام دوست عزیز
   حداقل باید یک سال از جراحی قبلی گذشته باشد. در رابطه با هزینه در جلسه مشاوره و بعد از معاینه بینی هزینه دقیق مشخص خواهد شد.
   جهت اطلاعات بیشتر درباره جراحی ترمیمی بینی مطلب مربوطه را مطالعه نمایید.

  1. در صورتی که جراحی بینی توسط جراح ماهر انجام شود و در صورت نیاز تقویت غضروف نیز انجام شود، مشکلی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.