عمل بینی (رینوپلاستی) دکتر میرشفیعی

جراحی بینی

آنچه می خوانید...

انسان همیشه به دنبال زیبایی و زیباتر دیده شدن بوده و هست. چه زمانی که شما خود را در آینه می بینید و چه زمانی که در اجتماع با افراد دیگر رو به رو می شوید دوست دارید خود را زیبا نشان دهید. زیبایی صورت به تناسب و زیبا بودن اعضای آن وابسته است. بینی به دلیل اینکه در مرکز ثقل صورت قرار گرفته است بسیار بیشتر سایر اعضا به چشم می آید و می تواند با کوچک ترین تغییر، بزرگ ترین نتیجه را در صورت شما ایجاد کند. از این رو عمل بینی (رینوپلاستی) یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی محسوب می شود. اگر شما به دلیل یک آسیب یا نقص مادرزادی مشکل تنفسی داشته باشید، اهمیت جراحی بینی بیش از پیش برای شما افزایش می یابد و می توانید علاوه بر برطرف کردن مشکل تنفسی، به زیبایی بینی خود نیز دست پیدا کنید.

رینوپلاستی

چه کسانی می توانند عمل بینی انجام دهند؟

امروزه که عمل های زیبایی صورت بسیار داغ و پر طرفدار شده است، شاید بسیاری از افرادی که چندان مشکل جدی در بینیشان وجود ندارد و تقریبا بینی آن ها به نسبت صورتشان مناسب است نیز به دنبال عمل زیبایی بینی می روند؛ حال آنکه عمل بینی نیز مانند هر عمل جراحی دیگری تهاجمی بوده و نباید تنها به خاطر تغییرات بسیار کوچک و جزئی به سراغ انجام آن رفت. شما باید واقع بین بوده و کمال گرایی را کنار گذاشته و تنها در صورتی که به تشخیص پزشک متخصص نیاز به جراحی زیبایی بینی داشتید به سراغ انجام آن بروید.

اگر شما احساس کردید که لازم است جراحی بینی انجام دهید، پس از انتخاب متخصص، پزشک با معاینه بینی و بررسی مشکلات تنفسی شما و نیز تناسب بینی با سایر اعضای صورتتان، مشخص می کند که آیا شما واقعا به جراحی بینی نیاز دارید یا خیر؟!

نمونه قبل و بعد از عمل بینی دکتر میرشفیعی
نمونه جراحی بینی دکتر میرشفیعی

حال شاید بهتر باشد بپرسیم که چه کسانی نباید جراحی بینی انجام دهند؟!

افرادی که ویژگی های زیر را دارند، کاندید مناسبی برای انجام رینوپلاستی نیستند:

 • افرادی که سن بسیار پایینی دارند (تقریبا زیر ۱۶ سال)
 • افرادی که به مصرف الکل و یا سیگار اعتیاد دارند.
 • افرادی که به صورت افراطی کمال گرا بوده و یا دچار اختلال بدریخت انگاری هستند.
 • زنانی که در دوران بارداری به سر می برند.
 • افرادی که بیماری های انعقاد خون داشته و یا بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی دارند.

انواع روش های جراحی بینی

به طور کلی روش های انجام جراحی بینی بر اساس نوع و میزان برش هایی که در حین عمل بر روی بینی ایجاد می شود و نیز میزان تغییرات اعمال شده به دو دسته کلی زیر تقسیم می شود:

 • عمل بینی باز
 • عمل بینی بسته
عمل بسته بینی

عمل بینی بسته چگونه انجام می شود؟

در عمل بینی بسته تنها چند برش در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود و جراح به کل ساختمان بینی دسترسی نخواهد داشت. این نوع جراحی بینی برای اعمال تغییرات جزئی انجام می شودو به دلیل دید محدود جراح نمی توان تغییرات اساسی و زیادی در ساختمان بینی ایجاد کرد.

عمل بینی باز چگونه انجام می شود؟

در عمل بینی باز برش هایی که در داخل و خارج سوراخ های بینی ایجاد می شود تا دسترسی جراح به کل ساختمان بینی به طور کامل فراهم شود. در این روش جراح، پوست بینی را به صورت کامل از روی استخوان بینی برداشته و می تواند تغییرات اساس را در ساختار استخوان و غضروف بینی ایجاد کند. این روش جراحی بینی بسیار رایج تر بوده و دلیل آن هم به امکان ایجاد تغییرات اساسی و دلخواه در ساختار بینی برمی گردد. قاعدتا در جراحی بینی باز برخلاف روش بسته دوران نقاهت طولانی تر، جای بخیه و زخم بیشتر، تورم و کبودی طولانی تری قابل انتظار خواهد بود. در نتیجه مراقبت های بعد از عمل بینی جدی تر خواهد بود.

عمل باز بینی

انواع بینی کدام است؟

اگر شما در درصدد انجام عمل بینی باشید، قطعا بعد از معاینه بینی شما توسط پزشک متخصص، یکی از دو واژه بینی استخوانی و یا بینی گوشتی به شما نسبت داده می شود. در واقع بینی افراد در یکی از این دو دسته کلی قرار می گیرد و هر کدا از آن ها نیز ویژگی های خاص خود را دارند و شما باید به نسبت این ویژگی ها جراحی زیبایی بینی خود را انجام دهید.

بینی گوشتی

بینی های گوشتی یا پهن همان طور که از نامشان مشخص است بزرگتر بوده و شاید در صورت بیشتر از سایر اعضا جلب توجه کند. این مدل از بینی پوست ضخیم تر، استخوان و غضروف ضعیف تر و چربی بیشتری دارد. معمولا  عمل بینی گوشتی کمی سخت تر از جراحی بینی استخوانی است و در حین عمل شاید لازم باشد جراح به تقویت غضروف بینی بپردازد.

بینی استخوانی

بینی های استخوانی دقیقا نقطه مقابل بینی گوشتی بوده و پوست نازک تر، استخوان قوی تر و معمولا قوز دار هستند. افرادی که بینی استخوانی دارند به دنبال صاف کردن استخوان بینی بوده و این نوع رینوپلاستی به دلیل قوی بودن استخوان و غضروف بینی، عمل راحت تری به نسبت بینی گوشتی دارد. در برخی موارد همچنان قوز بعد از عمل بینی وجود دارد که ممکن است منجر به جراحی ترمیمی بینی شود. 

نمونه عمل بینی دکتر میرشفیعی1

مدل های مختلف عمل بینی کدام است؟

انتخاب مدل بینی یکی از مهم ترین تصمیماتی است که بیمار قبل از انجام جراحی خواهد گرفت. البته ناگفته نماند که هر مدل بینی برای تمام صورت ها مناسب نخواهد  بود و این پزشک است که با علم بیشتر و تخصص خود در زیبایی شناسی و تناسب اعضای صورت می تواند شما را در انتخاب مدل بینی مناسب صورت خود راهنمایی کند. افرادی که برای عمل زیبایی بینی اقدام می کنند ممکن است یکی از مدل های مختلف عمل بینی را در نظر داشته باشند که عبارتند از:

 • عمل بینی فانتزی یا عروسکی
 • عمل بینی نیمه فانتزی
 • عمل بینی طبیعی (نچرال)

جراحی بینی فانتزی

بینی های فانتزی که با نام بینی عروسکی نیز شناخته می شود یکی از انواع مدل های بینی است که بسیاری از جوانان به دنبال آن هستند. این نوع بینی به دلیل ویژگی های ظاهری که دارد برای همه صورت ها و به خصوص افرادی که بینی گوشتی و یا اجزای بزرگی در صورتشان دارند مناسب نیست. از جمله ویژگی های بینی عروسکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوک سر بالا
 • سوراخ های بسیار کوچک
 • قوس زیاد استخوان بینی
 • زاویه زیاد (بیشتر از ۹۰ درجه بین لب و نوک بینی)
قبل و بعد جراحی بینی دکتر میرشفیعی

بینی طبیعی

در این مدل از جراحی بینی معمولا افراد تنها به دنبال رفع نواقص بینی خود هستند و نمی خواهند که تغییرات فاحشی در بینیشان اعمال شود؛ از این رو تناسب بینی با سایر اعضای صورت نیز بیشتر از انواع دیگر حفظ خواهد شد. بینی های طبیع سوراخ های بسیار کوچکی نخواهند داست، قوس تیغه بینی خیلی زیاد نیست و تقریبا استخوان بالای بینی صاف است؛ زاویه بین نوک بینی و لب ها بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه خواهد بود. جراحی بینی طبیعی برای افرادی با بینی گوشتی بسیار مناسب است. همچنین بیشتر آقایان به دنبال انجام عمل بینی طبیعی هستند.

جراحی بینی نیمه فانتزی

بینی های نیمه فانتزی مابین بینی های طبیعی و عروسکی هستند. سوراخ های بینی نه به بزرگی بینی طبیعی بوده و نه به کوچکی بینی عروسکی. قوس تیغه بینی و نوک بینی و نهایتا کل ساختار بینی حالتی مابین بینی طبیعی و فانتزی خواهد بود.

درباره هزینه عمل بینی چه می دانید؟! چه عواملی تعیین کننده هزینه جراحی بینی است؟!

مهم ترین آزمایشات قبل از جراحی بینی

پزشک برای شما چند آزمایش را تجویز می کند ، موارد زیر آزمایشات خون قبل از جراحی بینی است :

 • HIV
 • HBsAg
 • HCV Ab
 • FBS: قند خون ناشتا
 • PT & PTT: کنترل مشکل انعقادی خون
 • آزمایش تشخیص بارداری در بانوان

سایر آزمایشات جراحی بینی

آزمایش های فیزیکی:  بررسی کلی و معاینه ای تخصصی از وضعیت جسمانی و فیزیک فرد گرفته می شود، این آزمایش فیزیکی برای تایید سلامت جسمی و فیزیکی قبل از جراحی بینی صورت می گیرد.

سی تی اسکن: سی تی اسکن برای افرادی که دارای عارضه انحراف یا گرفتگی بینی هستند تجویز می شود.اگر جراح به معاینه دقیق تر نیاز داشته باشد ممکن است که قبل از جراحی زیبایی بینی باید عکس‌های CT Scan از بینی و صورت تهیه نمایید.

نوار قلب: ممکن است فردی که قصد جراحی بینی دارد مبتلا به آریتمی یا بی نظمی ضربا قلب باشد، برای بررسی این موضوع نیاز به گرفتن نوار قلب است. تست نوار قلب هرگونه بی‌نظمی در ضربان قلب و همچنین شواهدی از حملات قلبی گذشته را نشان می‌دهد.

عکسبرداری از قفسه ی سینه: با وجود همه گیری کرونا ، عکس‌برداری از قفسه ی سینه احتمالا یکی از آزمایشات لازم قبل از جراحی باشد. این آزمایش عموما جهت بررسی مشکل ریه ها انجام می شود تا وضعیت تنفسی بیمار به هنگام بیهوشی مشخص گردد.

همچنین این جراحی برای افرادی که دارای سابقه مصرف دخانیات به خصوص سیگار هستند توصیه می شود. سابقه ی بیماری ذات الریه یا هر نوع مشکل تنفسی دیگری ممکن است موجب به تاخیر افتادن یا کنسل شدن جراحی بینی شما شود.

آزمایش ادرار: این آزمایش با وجود سادگی در مواردی خاص توصیه می شود و معمولا جزو تست های رایج نیست. آزمایش ادرار می تواند در تشخیص عفونت مجاری اداری، دیابت و فشار خون مفید باشد.

معاینه ی روانی: همانطور که در مطلب های گذشته بیان کردیم جراحی بینی برای افرادی که دچار اختلالات روانی و یا وسواس فکری هستند توصیه نمی شود و نیاز به بررسی های تخصصی در این زمینه دارند تا جراح بعد از عمل دچار مشکل نشود .

البته با توجه به نظر پزشکان در  انجمن جراحان زیبایی در آمریکا معاینه ی روانی بیمار قبل از جراحی ضروری نیست و نیازی به انجام آن نمی باشد، اما در خیلی از موارد این کار می تواند مفید واقع شود.

حساسیت و نگرانی بیش از اندازه مراجعین ممکن است در روند جراحی بینی اختلال ایجاد کند، برخی از افراد با وجود وسواسی که دارند حاضر هستند برای رسیدن به نتیجه دلخواه بارها زیر تیغ جراحی بروند. این گونه نگرانی های غیر طبیعی “اختلال بد شکلی بدن” نامیده می شود. این اختلال باید توسط روانشناس درمان شود.

ضرورت انجام آزمایشات قبل عمل بینی

همانطور که بیان شد برخی از آزمایشات قبل از عمل بینی ضروری نیست و با توجه به شرایط متقاضی آن تعیین می شود، اما شما باید این احتمال را بدهید که ممکن است این آزمایش ها برای شما تجویز شود و برای آن آماده شوید.

ضمن اینکه آیا انجام همه ی این آزمایش ها برای شما ضرورت دارد یا نه به سن شما، پیشینه ی پزشکی شما و عوامل دیگر بستگی دارد که همه ی این موارد در جلسه ی مشاوره به طور کامل مشخص می شود.

بهترین زمان انجام آزمایشات جراحی بینی

بهتر است آزمایشات تجویز شده را سریعا انجام دهید و به روز های آخر موکول نکنید چون اگر مشکلی وجود داشته باشد دیگر نمی توان تاریخ جراحی را عوض کرد.

برای مثال اگر نتیجه ی آزمایش نشان دهد که شما دچار کم خونی هستید، برای برطرف کردن کم خونی و افزایش سطح هموگلوبین زمان لازم است. پس بهتر است آزمایشات خود را حداقل سه هفته قبل از جراحی انجام دهید.

عوارض جراحی بینی

اگر جراحی بینی نزد جراحی غیر متخصص و نابلد انجام شود ممکن است عوارض جبران ناپذیری همانند مشکلات تنفسی، اختلال بویایی، دفرمه شدن و نازیبایی بینی، نامتقارن شدن سوراخ های بینی و کج شدن بینی را به دنبال داشته باشد.

عوارضی که در جراحی بینی ایجاد می شود در برخی از موارد ممکن است بدون دخالت جراح و به دور از تخصص و عملکرد ایشان باشد، ممکن است فرد مراقبت های لازم در دوران نقاهت را جدی نگرفته باشد و یا عملکردهایی داشته باشد که منجر به اثر گذاری روی نتیجه جراحی بینی شود. به طور مثال دستکاری گچ بینی و باز کردن آن ، بیرون کشیدن نا ملایم تامپون، بیرون کشیدن بخیه ها و یا وارد شدن ضربه به بینی در روزهای اول بعد از جراحی ممکن است تاثیرات منفی روی نتیجه بینی گذاشته و باعث شود که فرم آن دچار آسیب گردد. بنابراین باید در نظر داشته باشید که کلیه نکات و موارد بعد از جراحی بینی را به خوبی رعایت کرده و طبق دستورات انجام دهید.

نمونه عمل بینی دکتر میر شفیعی
عمل جراحی دکتر حسین میرشفیعی

بهترین جراح بینی در تهران

تا به اینجای کار اطلاع مفیدی درباره جراحی بینی، انواع روش های جراحی و انواع مدل های بینی و مواردی از این دست به دست آوردید؛ حال اگر مصمم هستید که بینی خود را جراحی کنید، اولین و مهمترین مرحله، تحقیق و یافتن دکتر خوب جراحی بینی است. جهت انجام عمل بینی، باید به سراغ جراحی بروید که از سابقه و تجربه بالایی در زمینه جراحی بینی برخوردار باشد و با مهارت بالای خود بتوان هر گونه بینی را با وجود داشتن هر مشکلی به بهترین شکل ممکن عمل کند. در این راستا می توانید با جستجو در اینترنت و همچنین مشاهده نمونه کارهای قبلی این جراح از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید. در واقع می توان گفت که ویژگی هایی که باید یک جراح بینی خوب داشته باشد عبارتند از:

 • برخورداری از اخلاق حرفه ای
 • داشتن نمونه عمل های بینی موفق
 • برخورداری از تخصص کافی در زمینه جراحی بینی
 • ارائه مشاوره و اطلاعات کامل قبل و بعد از جراحی بینی به بیمار

همانطور که بیان شد برای انتخاب بهترین جراح بینی تهران نیاز است تا شما قبل از اقدام برای عمل بینی ملاحظات لازم را مد نظر قرار دهید. دقت داشته باشید که انتخاب جراح بینی خوب باعث می شود که نتیجه دریافتی از عمل بینی بسیار ایده آل و متناسب با سلیقه تان باشد در زیر مواردی که پیش از انتخاب جراح حائز اهمیت هستند را خاطر نشان نموده ایم تا شما با دقت و ملاحظه انتخابی صحیح برای عمل زیبایی بینی داشته باشید . به طور کلی بهترین جراح بینی باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

داشتن تخصص و تجربه کافی

تخصص و تجربه در حین کار و قبل از آن برای آنالیز بینی و در نظر گرفتن بهترین فرم از مواردی است که جراح باید به آن کاملا اشراف داشته باشد. جراح با تجربه فردی است که به علم زیبایی شناسی شناخت دقیقی دارد و با تکیه بر اصول و استاندارهای زیبایی تغییرات لازم در بینی را ایجاد نماید. تجربه ای که جراح طی چند سال کسب نموده است کمک میکند تا بهترین و ایده آل ترین فرم بینی برای متقاضی در نظر گرفته شود ایشان بهتر از هرکس دیگر می دانند که چه تغییرات و چه فرم بینی مناسب آن شخص بوده و نتیجه نهایی به چه شکل خواهد بود.

نمونه کارهای واقعی

داشتن نمونه کارهای واقعی یکی از مهم ترین مسائلی است که در زمان انتخاب جراح باید به آن توجه داشته باشید.امروزه استفاده از ویرایشگرهای مختلف این امکان را ایجاد می کند که بتوان تغییراتی طبیعی و نسبتا واقعی به چهره افراد داد. به راحتی می توان نتایج جراحی های زیبایی بینی را تغییر داد و ایراداتی که بعد از عمل وجود دارند را اصلاح نمود، بعد نسبت به درج آن در فضای مجازی اقدام کرد. به خوبی می توان این مساله را درک کرد که چه صفحه ای با استفاده از افکت و جلوه های بصری و یا با استفاده از ویرایشگرهایی مانند فتوشاپ تهیه و درج شده اند. بهترین جراح بینی کسی است که با مراجعین سایت و شبکه های اجتماعی خود صادق بوده و تصاویری واقعی از جراحی های زیبایی بینی را منتشر نماید.

ارائه مشاوره صادقانه

در زمان مشاوره جراح باید ملاحظات لازم را مد نظر قرار دهد، با دقت و بررسی دقیق بینی و در نظر گرفتن انتظارات فرد متقاضی نتیجه ی نسبی را به ایشان اعلام نماید. جراح باید صداقت داشته باشد و اگر بینی فرد دارای نواقص و مشکلاتی است که بعد از عمل نمیتوان به طور کامل برطرف نمود این مورد را خاطر نشان کرده و از دادن امیدهای واهی به فرد خودداری نماید. به طور مثال فردی که دارای پوست ضخیم و بینی گوشتی است گزینه ی مناسبی برای جراحی بینی فانتزی نیست و اگر انتظار داشته باشد که بعد از عمل یک بینی کوچک ، ظریف و سربالا داشته باشد بدون شک باید در مشاوره بدون هیچ اغراقی اشاره کرد که نتیجه ی حاصل از عمل روی این نوع از بینی یک بینی طبیعی و متناسب با چهره خواهد بود و نباید انتظارات غیر معقولانه و غیر منطقی داشته باشند.

سوالات متداول جراحی بینی

جمع بندی

عمل بینی یا رینوپلاستی یکی از پر تقاضا ترین جراحی های زیبایی است که بسیاری از دختران یا پسران به دنبال انجام آن هستند. شاید همین پر تکرار بودن این عمل زیبایی سبب شده است که بسیاری از افراد بدون انجام تحقیقات لازم اقدام به انجام آن کنند. ولی بی شک برای هر اقدام پزشکی بخصوص عمل زیبایی صورت که قرار است تمام عمر خود را با نتیجه آن سر کنید، لازم است تحقیقات کافی داشته باشید و به بهترین پزشک متخصص این حوزه مراجعه نمایید تا از نتیجه عمل همیشه رضایت کافی داشته باشید؛ در صورت انتخاب نادرست جراح، ممکن است به دلیل بروز مشکلاتی بعد از عمل بینی، نیاز به عمل ترمیم بینی داشته باشید.

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

54 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   لازم است که معاینه دقیق صورت بگیرد و وضعیت بینی شما بررسی گردد تا هزینه دقیق مشخص شود.

  1. خیر این گونه نیست که بینی گوشتی بعد از عمل به حالت قبل از جراحی بازگردد. مهم است که جراح به درستی تقویت غضروف را انجام دهد.

  1. برای بررسی سینوس ها باید آندوسکوپی انجام شود و کسانی که انحراف بینی دارند بعد از سی تی اسکن جراح تصمیم می گیرد که آیا باید انحراف و آندوسکوپی سینوس انجام شود یا خیر.

  1. در صورتی که جراحی بینی توسط جراح حاذقی انجام شود و در صورت نیاز تقویت غضروف نیز انجا شود برگشتی نخواهد داشت.

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر است که در جلسه مشاوره و با توجه به نواقص و مشکلات موجود، جراح نوع عمل بینی مناسب را تعیین کند.

  1. سلام دوست عزیز
   حداقل باید یک سال از جراحی قبلی گذشته باشد. در رابطه با هزینه در جلسه مشاوره و بعد از معاینه بینی هزینه دقیق مشخص خواهد شد.
   جهت اطلاعات بیشتر درباره جراحی ترمیمی بینی مطلب مربوطه را مطالعه نمایید.

  1. در صورتی که جراحی بینی توسط جراح ماهر انجام شود و در صورت نیاز تقویت غضروف نیز انجام شود، مشکلی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.