جراحی بینی کج

جراحی بینی کج و تفاوت آن با انحراف بینی

جراحی بینی با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. البته بیشترین کاربرد آن جنبه زیبایی دارد اما در کنار انجام جراحی زیبایی می توان تکنیک های درمانی را نیز مدنظر قرار داد. جراحی بینی جزو محبوب ترین عمل های زیبایی است که کمک می کند، بسیاری از مشکلات تنفسی و یا ظاهری که در آن وجود دارد، برطرف شود. یکی از عمل هایی که روی بینی انجام می شود عمل جراحی بینی کج است که تاثیرات عجیبی در ظاهر بینی خواهد داشت و ظاهر کج و نا مناسب آن را اصلاح می نماید.

جراحی بینی کج

کج بودن بینی یک ایراد ظاهری است که باعث می شود، بینی با مشکلاتی برای تنفس همراه باشد. چرا که در موارد شدید باعث انحراف تیغه بینی می شود. انحراف بینی در بسیاری از افراد وجود دارد و دلیل آن یک علت ژنتیکی و وراثتی است. البته ممکن است در اثر عواملی مانند ضربه به بینی و یا تصادف این عارضه ایجاد شود. برخی از افراد تصور می‌کنند که انحراف بینی و کج بودن بینی یک مشکل مشترک است اما این دو با یکدیگر تفاوت هایی دارند. انحراف بینی مشکلی است که باعث می‌شود فرد با مشکلات تنفسی همراه گردد. اما کج بودن آن تنها یک عارضه ظاهری است که در بسیاری از موارد ارتباطی با نحوه تنفس فرد نخواهد داشت. در واقع ممکن است فردی بینی کجی داشته باشد اما برای تنفس هیچ گونه مشکلی نداشته باشد. درمان انحراف بینی با کج بودن بینی متفاوت است که توسط جراح و متخصص گوش و حلق و بینی بررسی ، معاینه و انجام می شود. کج بودن بینی با معاینه ظاهری آن قابل تشخیص است و هرگونه اشکال ظاهری یا عدم تقارن در بینی چه زیبایی ظاهری آن را تحت تاثیر قرار داده است از نشانه های کج بودن بینی است.

جراحی بینی کج

عمل بینی کج مانند سایر جراحی های بینی باید با بیهوشی و برش از زیر تیغه بینی انجام شود. در مواردی که بینی مشکلات ظاهری دیگری به غیر از کج بودن نداشته باشد زمان جراحی کوتاه تر و عمل ساده تر می شود جراح تنها تیغه بینی را اصلاح و صاف و متقارن می کند که در این صورت تنها کج بودن بینی حین عمل از بین می رود.

تشخیص بینی های کج

تشخیص کج بودن یا انحراف بینی یک مسئله مهم است که در نهایت بعد از معاینات بالینی و بررسی های لازم توسط متخصص گوش و حلق و بینی تایید می شود. برای معاینه بینی معمولا پزشک از دستگاهی به نام اسپکولوم استفاده می‌کند که به کمک آن حفره های بینی را باز کرده و بررسی سطح داخلی بینی را انجام می دهد. ممکن است پزشک برای آنکه تیغه بینی را با وضوح بیشتری مشاهده کند ، از یک اسپری مخصوص استفاده نماید تا پوشش داخلی بینی را به صورت موقت بررسی کند تا تیغه بینی به خوبی مشخص شده و بررسی های لازم به راحتی انجام شود. اگر انحراف بینی با استفاده از دستگاه های مرسوم مشخص نشود برای تشخیص دقیق آن از سی تی اسکن کمک کمک گرفته می شود. نتایج سیتی اسکن به طور حتم انجراف و کجی بینی را معین می نمایند.

آیا عمل بینی کج تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟

اگر فرد دچار انحراف بینی باشد و تحت جراحی قرار بگیرد هزینه های مربوط به آن توسط بیمه پرداخت می شود. اما اگر بینی کج باشد برخلاف جراحی انحراف بینی هیچ هزینه ای از جانب بیمه پرداخت نمی شود. چرا که جراحی بینی کج یک عمل زیبایی محسوب شده که تنها ظاهر آن را تحت تاثیر قرار می دهد و آن را زیباتر می کند. اگر در فردی علاوه بر کج بودن بینی انحراف آن نیز وجود داشته باشد بیمه تنها هزینه های مربوط به درمان انحراف بینی را پرداخت می کند.

از این رو نیاز است که با دقت و مهارت از جانب جراح کجی یا انحراف آن مشخص شود و این مورد بسیار مهم است تا در پرداخت هزینه های جراحی بینی توسط خود یا بیمه دچار مشکل نشوید.

مراقبت از بینی کج که به تازگی عمل شده است

بعد عمل بینی کرج مدت زمان بهبودی و دوران نقاهت برای افراد مختلف متفاوت است. اما حدوداً یک هفته زمان لازم است تا فرد بهبودی کامل راکت کند عمل بینی کج دردناک نیست و توسط بیهوشی عمومی انجام می شود. ممکن است مقداری کبودی و تورم در اطراف چشم و بینی مشاهده شود که این یک امر طبیعی و موقت می باشد به کمک دستورات و عملکرد هایی که در راه به شما توصیه می کند؛ می توانید دوران نقاهت کوتاهی را تجربه کنید.

انجام دقیق مراقبت های بعد از عمل بینی کج به شما کمک می کند که بینی تامپون بهتری داشته باشند و دوره نقاهت شما کوتاه تر شود .در روزهای اول بعد از جراحی بینی برای محافظت از بینی گچ روی آن قرار می گیرد. از دستکاری گچ بینی و یا خیس کردن آن خودداری کنید. بعد از یک هفته گچ بینی برداشته شده و پزشک آن را چسب می زند.

در این هفته بینی همچنان دارای ورم و کبودی خواهد بود اما رفته رفته از میزان تورم آن کاسه میشود و بعد از دو هفته می توانید تمامی کارهای روزانه را انجام دهید و به زندگی عادی باز گردید. داشتن رژیم غذایی مناسب برای از بین بردن تورم و کبودی مناسب از سعی کنید از مواد غذایی حاوی سیب و انواع ویتامین کمک بگیرید. خوردن آب کرفس و آب آناناس کمک می کند که زخم های شما با سرعت بیشتری بهبود یافته و ورم بینی کمتر شود. سعی کنید آموزش های لازم برای چسب زدن بینی را از جراح دریافت کنید تا در آینده خودتان این اقدام را انجام دهید چرا که نیاز است تا شش ماه بعد از عمل بینی از چسب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط