بیهوشی عمومی در رینوپلاستی

جراحی بینی با بیهوشی یا بی حسی؟

آنچه می خوانید...

یکی از سوالات متقاضیانی که قصد انجام رینوپلاستی را دارند، این است که جراحی بینی تحت بیهوشی انجام می شود یا بی حسی؟ هر کدام از این روش ها چه مزایا و معایبی دارد؟ تفاوت خواب مصنوعی با بیهوشی کامل در جراحی زیبایی بینی چیست؟ امروزه روش های مختلفی برای انواع جراحی های زیبایی وجود دارد. اگر می خواهید بدانید کدام مورد بهتر است، درادامه این مقاله با ما همراه باشید.

انواع بیهوشی در جراحی زیبایی بینی

در رینوپلاستی بینی بسته به موارد مختلف روش بیهوشی مناسب انتخاب می شود. بیهوشی عمومی، آرامبخش وریدی و یا بی حسی موضعی از جمله روش هایی است که برای انجام این جراحی در نظر گرفته می شود. در این مقاله قصد داریم با در اختیار قرار دادن اطلاعات کافی در اختیار شما به این سوال پاسخ دهیم که جراحی زیبایی بینی تحت بیهوشی بهتر است یا بی حسی؟

صحبت های دکتر میرشفیعی در ارتباط با بیهوشی و بی حسی در رینوپلاستی

صحبت های دکتر میرشفیفی را در ارتباط با انتخاب شیوه مناسب بیهوشی در رینوپلاستی بشنوید.

رینوپلاستی با بیهوشی کامل

این روش که در اغلب جراحی های بینی شامل انواع جراحی نظیر تیپ پلاستی بینی مورد استفاده قرار می گیرد، شامل استفاده از داروی بیهوشی برای انجام جراحی و سپس ریکاوری بیمار می شد. از آنجایی که رینوپلاستی نسبت به جراحی های شکمی، قفسه سینه یا سایر انواع جراحی نسبتاً غیر تهاجمی است، بیمار فقط به بیهوشی کافی نیاز دارد تا کاملاً بیهوش شود و در طول عمل راحت و بی حرکت باشد. در ادامه مقاله قصد داریم به سوالات شما در ارتباط با جراحی بینی تحت بیهوشی پاسخ دهیم.

آیا بیمار در طول بیهوشی درد جراحی را احساس می کند؟

پاسخ این سوال منفی است. بیمار پس از بیهوشی نه تنها چیزی حس نمی کند بلکه چیزی را نیز به خاطر نمی آورد. بنابراین اگر نگران درد جراحی یا از جراحی تحت بی حسی های موضعی واهمه دارید، این روش را امتحان کنید. پس از انجام جراحی بیمار به اتاق ریکاوری منتقل شده و مدتی بستری می ماند.

عوارض جراحی زیبایی بینی با بیهوشی

شاید شما هم در ارتباط با عوارض داروهای بیهوشی شنیده باشید.  

  • حالت تهو
  • احساس لرز
  • گلو درد
  • سردرد و سایر درد ها ی عضلانی

داروهای بیهوشی که در قدیم برای این کار استفاده می شد، باعث می شد بیمار پس از به هوش آمدن حالت ناخوشایندی را تجربه کند. اما امروزه نوع داروی بیهوشی فرق کرده و همین باعث شده عوارض استفاده از آن به حداقل برسد. در بیهوشی مدرن داروی سووفلوران جایگزین هالوتان شدند و با ایجاد بیهوشی عمومی شرایط لازم را برای بیمار و پزشک به وجود می آورند.

زمان انجام جراحی بینی

از آنجایی که مدت زمان جراحی بینی از یک ساعت تا دو ساعت متغیر است، ممکن است راه های دیگری به غیر از بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار بگیرد. برای بیمارانی که برای بیهوشی محدودیت دارند، استفاده از روش بی حسی توصیه می شود. از آنجایی که زمان انجام آن نسبتا زمان کوتاهی است، معمولا فرد پس از آن نیاز به بستری پیدا نمی کند. در صورت بیهوشی نیز پس از ریکاوری و چک کردن وضعیت عمومی بیمار زمانی که پزشک صلاح ببیند، (معمولا همان روز) زیباجو می تواند مرخص شود. پس از آن لازم است مراقبت های پس از رینوپلاستی را برای کنترل عفونت پس از جراحی بینی جدی بگیرید تا دوران نقاهت آسان تری را تجربه کنید.

جراحی زیبایی بینی با بی حسی

در هنگام جراحی بینی لازم است زیباجو بی حرکت باشد. همچنین لازم است دردی حس نکند تا جراحی به درستی انجام شود. بنابراین می توان از بی حسی هم استفاده کرد. با آرامبخشی آگاهانه بیمار بدون نیاز به دستگاه بیهوشی نفس می کشد. معمولاً اکسیژن اضافی از طریق لوله های پلاستیکی کوچکی که در نزدیکی دهان قرار می گیرد، داده می شود. جراح بینی را با محلول های بی حس کننده موضعی مانند زایلوکائین یا مارکائین بی حس می کند.

جراحی زیبایی بینی با بی حسی

عوارض جراحی زیبایی بینی با بی حسی

جراحی زیبایی بینی با بی حسی ممکن است برای زیباجویان کمی ترسناک باشد. با اینکه فرد در طول جراحی هیچگونه درد و ناراحتی حس نمی کند، اما به صورت عمومی بیهوش نیست و متوجه ایجاد وقایع در محیط اطراف و همچنین صحبت های پزشک می شود. در این نوع بی حسی دوز دقیق داروی بی حسی به بیمار تزریق شده و موجب می شود تعادل خوبی بین بیهوشی کامل بیمار و نفس کشیدن خود به خودی به وجود بیاید.

برای انجام این جراحی لازم است پزشک مربوطه با جراحی با این روش آشنایی داشته باشد. در غیر این صورت، در برخی از روش های ایجاد بی حسی در بیمار ممکن عوارض جانبی ناخواسته نظیر آسپیراسیون مایع به داخل ریه صورت بگیرد. لازم به ذکر است در این نوع آرامبخشی قوی، فرد درد جراحی زیبایی بینی را حس نمی کند.

جراحی رینوپلاستی بهتر است تحت بیهوشی عمومی انجام شود یا بی حسی؟

انتخاب مدل آن ممکن است به موارد زیر بستگی داشته باشد:

  • توصیه پزشک
  • پرونده پزشکی و سوابق بیماری های خاص در زیباجو
  • درخواست زیباجو مبنی بر انتخاب نوع بیهوشی
جراحی بیهوشی یبنی با بیهوشی

دکتر میرشفیعی بیهوشی را توصیه می کنند یا بی حسی؟

در صورت وجود شرایط ایده آل بهتر است جراحی تحت بی حسی انجام شود. چرا که بی حسی همه شرایط لازم را برای انجام جراحی به وجود می آورد. همچنین پس از انجام جراحی ترخیص راحت تر انجام می شود. احتیاج به ریکاوری نیست و همچنین زیباجو متوجه صحبت ها پزشک می شود.

در مشاوره قبل از جراحی زیبایی بینی علاوه بر اینکه می توانید انظارات خود را در رینوپلاستی با پزشک مطرح کنید، متخصص در رتباط با شیوه انجام جراحی شما در جریان خواهد گذاشت و بسته به انتخاب شما شیوه جراحی متناسب با شرایط و سوابق زیباجو انتخاب می شود.

سخن آخر

با پیشرفت علم در این زمینه، جراحی زیبایی بینی دیگر برای زیباجویان به دشواری قبل نیست. استفاده از این روش ها عوارض موقت جراحی زیبایی بینی را تا حد ممکن کاهش می دهد. بنابراین نیاز به بستری در بیمارستان با این روش ها از بین می رود. همچنین کسانی که ممکن ایت بیهوشی عمومی برای آن ها توصیه نشود، می توانند از جراحی بینی با بی حسی استفاده کنند.

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *