عمل دماغ استخوانی دکتر میرشفیعی

جراحی بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی

بسیاری از مردم از اندازه یا شکل بینی خود ناراضی هستند. بینی در تعادل صورت نقش اساسی دارد و بسیاری از افراد در تلاش برای یافتن هماهنگی بیشتر اجزای صورت خود، تغییر شکل بینی یا جراحی زیبایی بینی را انتخاب می کنند. گاهی اوقات مشکل بیشتر به موقعیت چانه یا فک مربوط می شود، اما بیماران تمایل دارند نارضایتی خود را بر روی بینی متمرکز کنند.
در حالی که تکنیک های جراحی پیشرفته هستند، محدودیت هایی در مورد اینکه چقدر می توان بینی را تغییر داد وجود دارد.
نتایج به اندازه بینی، وضعیت پوست و سن بیمار بستگی دارد. مهم ترین چیز این است که بین یک بیمار و یک جراح در مورد آنچه مورد نظر و دست یافتنی است ارتباط روشنی وجود داشته باشد. بیماران همچنین باید در نظر داشته باشند که جراحی بینی استخوانی به تنهایی هیچ مشکل عاطفی یا اجتماعی را که ممکن است به بینی یا به طور کلی ظاهر خود نسبت دهند، حل نخواهد کرد.

شایع ترین علل جراحی بینی استخوانی چیست؟

دلایل زیبایی
بیشتر افرادی که بینی خود را دوست ندارند، در مورد پل یا نوک آن نگران هستند. در پل بینی، مردم اغلب از داشتن قوز شکایت دارند. در همین حال، افرادی که می‌خواهند نوک بینی را تغییر دهند، اغلب این قسمت از بینی را بسیار پهن، گرد، پف‌ دار و منقاردار می ‌بینند. برخی از افراد نیز از طول بینی خود اعلام نارضایتی می کنند.

جراحی بینی استخوانی معمولا به این منظور انجام می شود:
• تغییر قوز روی پل بینی
• تغییر شکل نوک بینی
• تغییر طول بینی
• تغییر عرض بینی
• تغییر پهنای سوراخ های بینی
• تغییر ساختار بعد از آسیب دیدگی
• باز کردن راه های هوایی بینی برای کمک به تنفس

نمونه قبل و بعد از عمل بینی دکتر میرشفیعی
جراحی بینی دکتر میرشفیعی13
نمونه جراحی بینی دکتر میرشفیعی

دلایل پزشکی
سایر بیماران ممکن است به دلیل آسیب دیدگی بینی، جراحی بینی استخوانی را انتخاب کنند که در نتیجه ممکن است بینی در اثر تصادف یا تروما شکسته یا خم شود. برخی دیگر ممکن است مشکلات تنفسی عملکردی مربوط به مجاری هوایی بینی داشته باشند. در این موارد، مداخلات جراحی ترمیمی در نظر گرفته می‌شود، در حالی که برای اکثر جراحی ‌های بینی، جراحی به عنوان جراحی زیبایی طبقه‌ بندی می ‌شود.

جراحی بینی استخوانی چگونه انجام می شود؟

عمل بینی با توجه به میزان اصلاحاتی که باید اعمال شود، یا از داخل سوراخ های بینی انجام می شود که به این نوع عمل جراحی بینی بسته گفته می شود؛ نوع دیگری از عمل بینی استخوانی که به دلیل لزوم ایجاد تغییرات وسیع تر با ایجاد برش روی بینی و بالا بردن پوست انجام می شود، با نام جراحی بینی باز شناخته می شود. در عمل بینی بسته به دلیل اینکه برش ها در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود، نمی توان تغییرات زیادی را ایجاد کرد و تنها برای زمانی است که اصلاحات کوچکی در بینی ایجاد می شود ولی از سویی دیگر در جراحی بینی باز تغییرات در ساختار و عملکرد بینی وسیعتر خواهد بود زیرا وسعت دید و دسترسی جراح به ساختمان بینی بیشتر خواهد بود.
ماهیت دقیق عمل بسته به ناحیه بینی که تحت درمان است، متفاوت خواهد بود. همچنین هزینه عمل بینی استخوانی با توجه به تکنیک مورد استفاده و میزان تغییراتی که در جراحی اعمل شده است تعیین می گردد.

جراحی بینی استخوانی به روش باز و بسته

چه تغییراتی در عمل بینی استخوانی انجام می شود؟

  • بریج (پل بینی)

اگر پل بینی در حال عمل باشد، جراح استخوان و غضروفی را که باعث ایجاد قوز شده است را برمی دارد. سپس ممکن است بینی شکسته شود تا تکه های باقی مانده استخوان به هم نزدیک تر شوند و در نتیجه بینی باریک شود.

  • طول

جراح می تواند تیغه بینی که به سپتوم معروف است را تنظیم و کاهش دهد تا به کوچک شدن نوک بینی و کاهش طول کلی بینی کمک کند. تغییر وضعیت غضروف نوک بینی نیز به تنظیم طول بینی کمک می کند.

  • عرض

با شکستن و جابجایی استخوان کناری بینی، جراح می‌تواند پهنای بینی را نیز کاهش دهد و ظاهری باریک‌ تر به وجود بیاورد.

  • رینوپلاستی اضافی

جراحان همچنین می‌توانند با استفاده از پیوند غضروف از سپتوم یا گاهی از کاشت ‌های سیلیکونی به بینی اضافه کنند که به آن رینوپلاستی اضافی می ‌گویند. این نوع عملیات برای ساختن یک پل یا نوک “مسطح” استفاده می شود.

چه کسی کاندید جراحی بینی استخوانی است؟

قبل از عمل، معاینات دقیقی برای تعیین اینکه آیا عمل جراحی روش مناسبی است و تایید آنچه می‌توان به دست آورد، انجام خواهد شد. همچنین افرادی که متقاضی جراحی بینی هستند باید انتظارات واقع بینانه ای از نتایجه عمل جراحی داشته باشند. افرادی که بینی قوز داری دارند، نوک بینی آن ها افتاده است و به طور کلی می خواهند که فرم مناسب تری به بینی خود بدهند کاندید مناسبی برای انجام عمل بینی استخوانی هستند.

افراد مناسب عمل بینی استخوانی

جمع بندی

جراحی بینی استخوانی یکی از پر طرفدارترین انواع جراحی بینی است که معمولا برای رفع قوز و برآمدگی بینی انجام می شود؛ در این نوع از عمل بینی هم همانند سایر جراحی های بینی از جمله عمل بینی گوشتی لازم است مراقبت های بعد از عمل بینی به درستی توسط بیمار انجام شود تا دوره نقاهت سریعتر طی شده و نتیجه نهایی نیز طبق انتظارات فرد حاصل گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط