جراحی انحراف بینی دکتر حسین میرشفیعی

جراحی انحراف بینی

آنچه می خوانید...

جراحی انحراف بینی یا به اصطلاح پزشکی سپتوپلاستی به عمل جراحی اطلاق می شود که در آن تیغه بینی کج شده در جای درست خود قرار داده می شود. در طی این عمل جراحی استخوان و غضروف بینی که جابه جا شده و در محل صحیح خود نیستند، در جای درست خود و در وسط بینی قرار می گیرند. افرادی که کجی تیغه بینی دارند، معمولا به اختلال تنفسی و نیز مشکلات فیزیکی بینی دچار هستند؛ این افراد با انجام سپتوپلاستی می توانند از این مشکلات رهایی پیدا کنند. در ادامه این مقاله اطلاعات بیشتری در رابطه با این عمل جراحی شرح داده خواهد شد.

انحراف تیغه بینی چیست؟

انحراف تیغه بینی عارضه ای شایع در بسیاری از افراد علی الخصوص افرادی که بینی های استخوانی دارند، مشاهده می گردد. انحراف تیغه میانی بینی اگر شدید باشد می تواند سبب بسته شدن یکی از سوراخ های بینی شود و در نتیجه تنفس یک سوراخ بینی یا هر دو  را با مشکل مواجه کند؛ این مسئله علاوه بر سخت کردن تنفس می تواند به خشکی بینی و همچنین خونریزی آن منجر شود. در نتیجه عمل انحراف بینی یک جراحی درمانی محسوب می شود و نتیجه آن می تواند بسیاری از مشکلات جدی تنفسی بیمار را مرتفع کند. در طی این عمل با بریدن، تغییر وضعیت و جابه جایی غضروف و استخوان بینی، تیغه میانی آن صاف شده و در جای صحیح قرار گرفته و در نتیجه مسیر عبور هوا در هر دو سوراخ بینی باز می شود و تنفس را برای بیمار آسان می کند.

انحراف سپتوم بینی

علل انحراف بینی چیست؟

 • ژنتیک: ممکن است تیغه بینی فرد از کودکی و به صورت مادرزادی کج بوده باشد.
 • ضربه و آسیب های فیزیکی: در اکثر موارد ضربه و یا آسیب فیزیکی منجر به کج شدن تیغه میانی بینی می شود.

علائم انحراف بینی

بدیهی است که نمود ظاهری کجی بینی یک نشانه کاملا واضح و مهم انحراف تیغه بینی است؛ علاوه برای این نشانه ظاهری، مشکلات داخلی متعددی می تواند علائم وجود انحراف در تیغه میانی بینی باشد.

 • خرو پف در طول خواب
 • کم شدن حس بویایی
 • خشکی و خونریزی بینی
 • گرفتگی و انسداد مجاری سینوسی و در نتیجه عود کردن سینوزیت
 • تغییر صدا و به اصطلاح تو دماغی شدن صدا
 • سوزش گلو و درد در این ناحیه
 • جمع شدن ترشحات خلطی در پشت جلو
 • تنفس از دهان به دلیل گرفتگی بینی و درنتیجه خشک شدن دهان

تشخیص انحراف بینی

تشخیص این عارضه معمولا از طریق یک معاینه فیزیکی برای پزشک متخصص گوش و حلق و بینی امکان پذیر است؛ با این وجود گاها پزشک برای بررسی دقیق تر از روش های تشخیص دیگر همچون سی تی اسکن و یا آندوسکوپ نیز بهره می برد.

عوارض و خطرات عمل انحراف بینی

هر عمل جراحی به دلیل استفاده از داروهای بیهوشی و نیز دستکاری هایی که در داخل اعضای بدن اتفاق میفتد، ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد و این مسئله درباره عمل بینی از جمله سپتوپلاستی نیز صادق است. این عوارض به ندرت بروز کرده و معمولا اگر برای عمل به بهترین جراح انحراف بینی مراجعه شود، مشاهده نخواهد شد؛ با این وجود در ادامه به تعدادی از این عوارض اشاره گشته است:

حتی گاها ممکن است همچنان کجی تیغه بینی به دلیل عدم مهارت جراح باقی مانده و همچنان مشکلات تنفسی همراه بیمار بماند؛ حتی ممکن است جابه جایی تیغه بینی منجر به عدم قرینگی سوراخ های بینی نیزبشود. بنابراین جهت انجام این عمل جراحی لازم است که به یک جراح متبحر مراجعه شود.

اقدامات پیش از سپتوپلاستی

پیش از عمل جراحی، لازم است که پزشک شرح حال کامل و وضعیت سلامتی بیمار را به طور کامل دریافت کند. همچنین پزشک با معاینه دقیق بینی از وضعیت تیغه بینی، گرفتگی سوراخ ها و سایر موارد مطلع خواهد شد. همچنین با بررسی تصاویر سی تی اسکن تهیه شده از بینی به طور کامل وضعیت و ساختار فعلی بینی بیمار را بررسی می کند.

در صورت نیاز یک سری آزمایشات پیش از عمل جراحی انجام می شود و پزشک با بررسی نتایج آن ها در صورت لازم مصرف داروهایی را برای بیمار تجویز می کند. بیمار مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، ایبوپروفن را باید تا چند هفته قبل از عمل جراحی قطع کند زیرا مصرف این داروها می تواند مشکلات خونریزی جدی را طی جراحی و یا بعد از آن به وجود بیاورد.

در صورتی که فرد سیگار، قلیان و یا الکل مصرف می کند باید دو هفته پیش از عمل جراحی مصرف این موارد را قطع کند تا در روند بهبود زخم های بعد از عمل خللی ایجاد نشود.

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

جهت کاهش عوارض معمول بعد ازهر عمل جراحی همچون خونریزی و تورم لازم است موارد زیر را رعایت نمایید:

 • از فعالیت های سنگین فیزیکی خودداری کنید.
 • هیچ گونه فشاری مانند  فین کردن به بینی وارد نکنید.
 • از جمله مهمترین مراقبت ها، نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی است که لازم است تمامی نکات مهم در این زمینه را رعایت کنید.
 • بهتر است لباس های جلوباز و یا زیپ دار بپوشید تا در حین تعویض لباس آسیبی به بینی وارد نشود.
 • سعی کنید برای کاهش تورم، سر خود را بالا قرار دهید.

درد عمل انحراف بینی

درد عمل جراحی انحراف بینی بستگی به تکنیک مورد استفاده در عمل دارد اگر عمل جراحی به روش باز انجام شود مسلما درد و دوره نقاهت بیشتری دارد ولی در صورت بسته بود نوع عمل جراحی، بهبودی سریعتر حاصل می شود.

مراحل انجام عمل انحراف بینی

در جراحی انحراف بینی لازم است از بیحسی یا بیهوش عمومی استفاده شود که تشخیص آن به عهده پزشک و وضعیت سلامتی بیمار دارد. پس اینکه بیهوشی انجام شد در صورتی که تکنیک عمل جراحی به صورت باز باشد (معمولا در این جراحی از روش باز استفاده می شود)، جراح با ایجاد برش ها و بلند کردن پوست به ساختار بینی و غضروف و استخوان های بینی دسترسی کامل پیدا می کند و به اصلاح آن می پردازد. در صورت نیاز از پیوند غضروف برای تقویت غضروف بینی استفاده می کند. در نهایت بعد از پایان روند جراحی در محل برش ها بخیه زده شده و کار به اتمام می رسد.

مراحل جراحی سپتوپلاستی

هزینه عمل انحراف بینی

به طور کلی هزینه هر نوع جراحی از جمله هزینه جراحی بینی مانند عمل انحراف بینی، با توجه به فاکتورهای متفاوت مانند دستمزد جراح، هزینه بیمارستان، هزینه بیهوشی و داروهای مورد استفاده، هزینه آزمایشات قبل و بعد از جراحی و اینکه آیا بیمار در خلال جراحی از پیوند استخوان و غضروف نیز استفاده کرده باشد یا خیرمتفاوت خواهد بود.

در رابطه با پوشش بیمه های خدمات درمانی از هزینه عمل انحراف بینی، باید این مسئله را در نظر داشته باشید که به طور کلی هر عملی که با هدف درمانی انجام شود، تحت پوشش بیمه قرار می گیرد ولی در صورتی که هدف از انجام عمل، زیبایی باشد بیمه های درمانی هزینه آن را تقبل نمی کنند.

مراجعه به بهترین جراح انحراف بینی

با توجه به مطالبی که پیش تر ذکر شد، اگر می خواهید که عمل جراحی موفقیت آمیزی داشته و عوارض بعد از عمل به حداقل برسد، لازم است که پیش از اقدام به عمل جراحی به اندازه کافی تحقیق کرده و به دنبال بهترین جراح انحراف بینی باشید.  

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *