تزریق بوتاکس صورت دکتر میرشفیعی

تزریق بوتاکس

آنچه می خوانید...

امروزه با پیشرفت شگرفی که در زمینه علوم پزشکی انجام شده است، دیگر کمتر مشکلی بخصوص در زمینه زیبایی وجود دارد که راه حل و درمانی برای آن ارائه نشده باشد. چین و چروک و ظاهر شدن خطوط ریز و درشت در صورت از جمله مواردی است که تا به الان راه حل های بیشماری برای آن ارائه شده است و همچنان نیز ادامه دارد. در واقع جوانسازی و زیبایی پوست صورت درخواستی است که زن و مرد و پیر و جوان نمی شناسد و همه به دنبال آن هستند؛ ولی از آنجا که با افزایش سن، پیری و افتادگی و چروک پوست امری اجتناب ناپذیر است، افرادی که پا به سن میانسالی می گذارند بیشتر به دنبال بهبود این علائم پیری و جوانسازی پوست خود هستند. بوتاکس نامی است که بدون شک برای همه افراد جامعه آشنا بوده و بخش قابل توجهی از افراد از آن استفاده می کنند.

بوتاکس چیست و چگونه عمل می کند؟

بوتاکس، سمی است با نام علمی بوتولینوم که درواقع قویترین سمی است که تا کنون بشر آن را شناخته است. جالب است که از این سم در بیش از ۵۰ نوع زمینه پزشکی استفاده می شود. اگر بخواهیم به تعدادی از کاربردهای بوتاکس اشاره کنیم، درمان سردردهای میگرنی، اسپاسم عضلانی، تعریق بیش از اندازه تنها بخشی از کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس است. البته تزریق بوتاکس در زمینه زیبایی بخصوص زیبایی صورت نقشی پر رنگ تر پیدا کرده است. از بوتاکس برای از بین بردن کلیه خطوط صورت مانند خطوط پیشانی، خط اخم، چروک پنجه کلاغی اطراف چشم می توان استفاده نمود.

در واقع با تزریق سم بوتولینوم در زیر پوست، عضلات آن ناحیه به صورت موقت فلج شده و همین امر مثلا در زمینه زیبایی و جوانسازی صورت سبب می شود که چین و چروک های آن ناحیه از بین بروند مکانیزم عملکرد بوتاکس این است که باعث فلج کردن یا کم کردن فعالیت عضله شده وهمین امر سبب می شود که در اعضای صورت دیگر چین و چروک ایجاد نشود.

مدت ماندگاری بوتاکس

معمولا پزشک در عرض چند دقیقه بوتاکس را در عضله مورد نظر تزریق می کند؛ و جالب است که بدانید اثر تزریق بوتاکس تقریبا ۳ تا ۷ روز بعد از تزریق نمایان می شود و در هفته دوم به بالاترین نمود ظاهری خود می رسد. مدت ماندگاری اثر بوتاکس تقریبا بین ۳ تا ۷ ماه است و اگر فرد بخواهد این روند ادامه داشته باشد لازم است به صورت مکرر و تقریبا بعد از ۶ ماه تا یک سال مجددا تزریق بوتاکس را انجام دهد.

انواع کاربردها

همانگونه که ذکر شد علاوه بر کاربرد در زمینه زیبایی که برای همه روشن است، تزریق بوتاکس جهت درمان برخی بیماری ها نیز بسیار پر کاربرد است؛ در ادامه به بررسی این کاربردها خواهیم پرداخت.

کاربردهای بوتاکس در زمینه زیبایی

 • از بین بردن خطوط پیشانی
 • درمان لبخند لثه ای
 • حذف خطوط خنده
 • درمان چین و چروک دور چشم یا همان خطوط پنجه کلاغی
 • بالا بردن ابرو (لیف ابرو)
 • با لا بردن گوشه ها لب
 • بالا بردن نوک بینی

کاربردهای بوتاکس در زمینه درمانی

 • اسپاسم عضلانی
 • درمان میگرن های مزمن
 • مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد کف دست و یا کف پا(هایپرهیدروز)

نواحی تزریق بوتاکس در صورت

در صورت که مهم ترین قسمتی است که بوتناکس تزریق می شود نواحی مختلفی وجود دارد که برای از بین بردن چین و چروک تزریق بوتاکس انجام می شود، این نواحی عبارتند از:

 • پیشانی

به دلیل بالا انداختن مکرر ابروها به مرور زمان خطوطی در پیشانی ظاهر می شود که بعد از مدتی این خطوط نمود ظاهری بیشتری پیدا کرده و صورت را پیرتر نشان می دهند. برای محو کردن و ازبین بردن این خطوط از تزریق بوتاکس استفاده می شود؛ البته ناگفته نماند که اگر خطوط افقی پیشانی بیش از اندازه عمیق باشند شاید تزریق بوتاکس به تنها کافی نباشد و نیاز به تزریق فیلر نیز باشد.

 • بین دو ابرو

افراد زیادی هستند که عادت به اخم کردن دارند و همین عادت غلط می تواند باعث نمایان شدن خط اخم یا همان خطوط ۱۱ بین دو ابرو شوند. برای پنهان نمودن این خطوط نیز از تزریق بوتولینوم استفاده می شود.

 • چروک اطراف چشم

برای از بین بردن چروک اطراف چشم که به خطوط پنجه کلاغی معروف هستند از بوتاکس استفاده می شود. البته ناگفته نماند که برای پر کردن زیر چشم بوتاکس نمی تواند گزینه مناسبی باشد و در این نواحی لازم است از تزریق فیلرها استفاده شود.

 • خط خنده

خطوطی که در دو طرف صورت بر اثر خندیدن ایجاد می شود را می توان با تزریق بوتاکس به صورت موقتی از بین برد.

 • بالای بینی

در صورت برخی از افراد، در محدوده ای مابین دو ابرو و بالای بینی گاها خطوطی طاهر می شود که برای از بین بردن این خطوط نیز می توان از تزریق در بالای بینی استفاده کرد.

 • بالای ابروها

گاهی برای از بین بردن خطوط ریز بالای ابرو ها و همچنین بالاتر بردن ابروها از تزریق بوتولینوم استفاده می شود که البته این لیفت ابرو موقتی بوده و تاثیر آن همانند روش های دیگر لیفت نخواهد بود.

هزینه بوتاکس

شاید این چنین به نظر برسد که تزریق بوتاکس چون یک روش زیبایی بسیار رایج است باید قیمت و هزینه پایینی داشته باشد؛ این درحالی است که این تزریق نیز مانند هر روش دیگری با توجه به فاکتورهای متعدد، هزینه متفاوتی خواهد داشت. از جمله عواملی که در تعیین هزینه بوتاکس تاثیرگذار هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برند مورد استفاده: بی شک برند بوتاکس تاثیر مهم و اسای در تعین قیمت این خدمت زیبایی دارد؛ در میان برندهای موجود برند دیسپورت بیشترین قیمت و برندهای شناخته شده دیگری همچون مسپورت و نورونوکس در ردیف های بعدی قیمتی هستند.

دوز و میزان تزریق: دوز بوتاکس تزریقی به دو عامل مهم یعنی محل تزریق و عمق خطوط بستگی دارد. به عنوان مثال تزریق خطوط عمیق پیشانی نسبت به دوز مورد نیاز برای بالابردن گوشه های لب بیشتر خواهد بود. در نتیجه هرچه دوز تزریقی بیشتر باشد، مسلما هزینه بیشتری دریافت خواهد شد.

تزریق بوتاکس در چه نواحی ممنوع است؟!

بوتاکس در نواحی که نیاز به تزریق پر کننده و یا فیلر است، نباید تزریق شود از جمله این نواحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چانه
 • بالا و پایین لب
 • زیر چشم (از بین بردن گودی چشم)

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • تا چند ساعت بعد از تزریق، نباید سر خود را خم کرده و پایین بیاورید.
 • از ماساژ یا دستکاری کردن محل تزریق خودداری نمایید.
 • از مصرف الکل و استعمال سیگار تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق اجتناب کنید.
 • فعالیت های سنگین بدنی مانند ورزش های حرفه ای را تا یک روز بعد از تزریق متوقف نمایید.
قبل و بعد از تزریق بوتاکس

جمع بندی

بوتاکس ماده ای است که می تواند تاثیر قبل توجهی در زیبایی چهره شما داشته باشد و نشانه ها و علائم پیری را در چهره شما محو کند.  ولی استفاده متداول از آن سبب شده است که افراد به هر محلی حتی سالن های آرایشی که هیچ تخصص پزشکی در این زمینه ندارند هم اعتماد کنند و یا حتی از برندهای شناخته نشده نیز استفاده کنند. بنابراین اگر شما نمی خواهید دچار عوارض جبران ناپذیری که در اثر عدم تبحر فرد و یا برند نامعتبر شوید حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسن میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

55 پاسخ

  1. برند های متفاوتی هستند از جمله مصپورت انگلیس، ریان کره جنوبی و هایو مکس سوییس و چند برند معتبر دیگر

  1. کمی کبودی و تورم بعد از تزریق بوتاکس وجود دارد که خود به خود برطرف می شود البته مهم است که مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس را به درستی رعایت کنید.

  1. سلام دوست عزیز لازم است به صورت حضوری میزان چین و چروک و عمق آن ها بررسی شود و بعد هزینه دقیق اعلام گردد

 1. سلام دکتر وقتتون بخیر
  بعضی از افرادی که بوتاکس تزریق کردن میگن بوتاکس تا ۳ بار اثر داره میخواستم بدونم این موضوع درسته یا نه؟ یعنی اثر بوتاکس بعد از ۳ دوره تزریق از بین میره؟

  1. در کل در سنین بالاتر اگر خطوط و چین و چروک ها در صورت زیاد شده باشد، توصیه ما لیفت صورت است زیرا با این کار تمامی خطوط از بین میرود و نتیجه دائمی خواهد داشت، ولی اگر تعداد و عمق چین و چروک ها زیاد نباشد و در سنین پایین تر باشید بهتر است از بوتاکس استفاده کنید.

  1. تزریق بوتاکس تنها درد ورود سوزن به پوست را دارد که البته همین درد هم با بیحسی موضعی احساس نمی شود.

 2. سلام تزریق بوتاکس ماندگاریش چقدر هست من برای بالا بردن ابرو میخوام آیا روش مناسبی هست یا لیفت ابرو انجام بدم

  1. سلام دوست عزیز
   نتیجه تزریق بوتاکس سریعتر دیده می شود ولی ماندگاری کوتاه تری دارد ولی لیفت ابرو به صورت دائمی انجام می شود.

 3. سلام
  من ۲۳ سالمه و خیلی خط و خطوط روی پیشونیم هست، آیا مشکلی نداره بوتاکس انجام بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   با تزریق بوتاکس می توان خطوط و چین و چروک ها رو تا حدی از بین برد ولی اگر چروک های بسیار عمیق باشند بهتر است از لیفت صورت استفاده شود.

 4. من ۱۷ سالمه. دور چشمم بشدت خط میوفته. میشه بوتاکس کنم یا زوده؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. تزریق بوتاکس محدودیت سنی خاصی ندارد، بعد از معاینه دقیق تر در صورت نیاز می توانید تزریق بوتاکس داشته باشید.

 5. دکتر جان پیشنهاد شما برای بوتاکس مصرف بوتاکس ایرانی هست یا خارجی با توجه به ماندگاری و هزینه هایی که الان افزایش پیدا کرده است
  ؟

  1. تزریق بوتاکس ارتباطی با سردرد سینوزیتی ندارد زیرا اینگونه سردردها منشا باکتریال دارند و بوتاکس روی عضلات تاثیر دارد و در نتیجه بهم ارتباطی ندارند.

 6. بوتاکس لب هم به اندازه بقیه قسمت ها فایده داره
  یک نفر به من توصیه کرد به جای پروتز لب از بوتاکس استفاده کنم نظر شما چیه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *