بهترین سن جراحی بینی

بهترین سن عمل بینی

جراحی بینی در نوجوانی

جراحی بینی یکی از پر طرفدارترین جراحی های زیبایی است که در بین جوانان علی الخصوص دختران متقاضی زیادی دارد. از این رو بسیاری از جوانان و حتی نوجوان تمایل دارند کهخ این جراحی را در سنین بسیار پایینی انجام دهند که در صورتی که در این سنین رشد کاملی در اعضای صورت انجام نشده باشد می تواند مجددا سبب تغییر شکل و فرم بینی شود و نتیجه نهایی جراحی بینی تغییر کند. در این مقاله سعی شده است که اطلاعات کاملی درباره بهترین سن برای جراحی بینی در اختیار شما قرار داده شود  تا با انجام این جراحی مهم در سن مناسب به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

عمل بینی در نوجوانی

نوجوانی دورانی است که بدن فرد از نظر ساختاری و ظاهری تغییرات زیادی می کند و در نتیجه نوجوانان معمولا حساسیت بیشتری بر روی ظاهر خود پیدا می کنند. این مسئله سبب می شود که بر روی تک تک اعضای صورت خود دقت زیادی کرده و همواره بخواهند که از هر نظر بی عیب و نقص باشند. بینی یکی از مهمترین اعضای صورت است که از آنجا که در مرکز ثقل صورت است در ظاهر و زیبایی چهره بسیار تاثیرگذار است به همین خاطر بسیاری از نوجوانان به دنبال انجام جراحی بینی در این سنین هستند.

معمولا توصیه می شود که جراحی بینی در دوران نوجوانی و در سنین پایین تر از ۱۸ سالگی انجام نشود تا بلوغ تمامی اعضای صورت تکمیل شود و در صورت انجام جراحی بینی نتیجه ماندگار بوده و دوباره به حالت قبلی باز نمی گردد.

آیا می توان جراحی بینی را در دوران بلوغ انجام داد؟

همان طور که پیش تر ذکر شد، در دوران بلوغ و نوجوانی بسیاری از نوجوانانی که فرم بینی خود را دوست ندارند و طبق ایده آل ظاهریشان نیست، اصرار به انجام این جراحی دارند ولی باید بدانند که این دوران مناسب انجام انواع جراحی های زیبایی از جمله جراحی زیبایی بینی نخواهد بود و باید صبر کنند تا این دوران به پایان برسد.

حداقل سن جراحی زیبایی بینی

اگر فردی مایل است که جراحی زیبایی بینی انجام دهد باید صبر کند تا رشد استخوان ها و غضروف های بینی به طور کامل انجام شود. علاوه بر این بلوغ جسمی، حتما باید فرد از نظر بلوغ فکری نیز به تکامل لازم رسیده باشد و از نتیجه جراحی بینی انتظارات واقع بینانه ای داشته باشد و بپذیرد که بهترین فرم بینی مناسب صورت وی را جراح مشخص خواهد کرد. در نتیجه می توان بهترین سن شروع جراحی بینی را ۱۸ سالگی دانست. البته معمولا دختران زودتر از پسران به بلوغ می رسند و می توانند ۱۶ سالگی به بعد اقدام به جراحی کنند ولی با این وجود بهتر است که تا ۱۸ سالگی انجام جراحی بینی را به تعویق بیاندازند.

حداکثر سن عمل بینی

انجام جراحی بینی و ماندگاری نتیجه آن و همچنین حصول نتیجه مطلوب لازم است که علاوه بر استخوان ها و غضروف های بینی، پوست نیز خاصیت ارتجاعی و کشسانی مناسب را داشته باشد و کلاژن سازی پوست همچنان انجام شود این مسئله در بحث ترمیم زخم ها و بهبود جای بخیه ها بسیار اهمیت دارد و با وجود اجرای صحیح مراقبت های بعد از جراحی بینی، سبب کند شدن روند بهبودی زخم ها می شود. همچنین در صورتی که پوست خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته مناسب را نداشته باشد، ممکن است فرد دچار افتادگی نوک بینی بعد از عمل شود؛ به همین خاطر توصیه می شود که انجام جراحی بینی به بعد از سن حدود ۶۰ سالگی موکول گردد.

مضاف بر مواردی که ذکر شد، از آنجا که سلامتی عمومی در انجام جراحی بسیار مهم است و با ورود به دوران میانسالی احتمال ابتلا به بیماری های مختلافی همانند فشار خون بالا، مشکلات قلبی و عروقی و حساسیت به داروهای بیهوشی افزایش می یابد، در نتیجه خطر و ریسک جراحی های زیبایی از جمله جراحی بینی در این دوران افزایش می یابد.

چه زمانی می توان جراحی بینی را در سنین پایین انجام داد؟

در صورتی که فرد در دوران کودکی و یا نوجوانی دچار مشکلاتی همانند انحراف بینی باشد و این مسئله در زمینه تنفس وی مشکل ایجاد کرده باشد می تواند در سنینی پایین حتی کمتر از ۱۸ سالگی اقدام به انجام جراحی انحراف بینی کنند. همچنین وجود پولیپ بینی نیز می تواند آزار دهنده باشد و با انجام جراحی پولیپ بینی این مشکلات مرتفع گردد.

بسیار شایع است که در سنین پایین به دلیل شیطنت و تحرکات نوجوانان به ویژه پسران، شکستگی های مختلفی مانند شکستگی بینی رخ بدهد. در صورتی که این شکستگی در روند تنفسی فرد اختلال ایجاد نکند، بهتر است جراحی بینی را به بعد از دوران بلوغ موکول کند ولی در غیر اینصورت می تواند عمل شکستگی بینی را پیش از این دوران انجام دهد.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد که جوانب مختلفی درباره بهترین سن جراحی بینی چه از نظر حداقل سن انجام این جراحی و چه از نظر حداکثر سن ممکن برای جراحی بینی بررسی گردد. در صورتی که شما نیز در این رابطه همچنان چالش دارید بهتر است که با انتخاب بهترین جراح بینی مشاوره داشته و به صورت دقیق تر راهنمایی شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط