جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

آنچه می خوانید...

بسیاری از عمل هایی که تنها به عنوان عمل زیبایی شناخته می شوند، علاوه بر زیبایی بخشیدن به چهره شما، در عملکرد و کارایی اعضای صورتتان نیز موثر هستند. یکی از مهم ترین عمل ها، جراحی پلک یا بلفاروپلاستی است. برخی افراد تصور می کنند که بلفاروپلاستی تنها برای جوانی چشم ها موثر است در صورتی که برای برخی از افراد همین افتادگی پلک سبب ایجاد مشکل در بینایی، خستگی چشم به دلیل سنگینی پلک و نیز کاهش وسعت دید به اطراف می شود؛ در نتیجه همین عمل با یک تیر دو نشان می زند، زیبایی و درمان سنگینی چشم که ناشی از پوست اضافه است.

چه زمانی بلفاروپلاستی لازم است؟

با افزایش سن و ورود به دوران میانسالی و پیری، پوست شل شده و حالت افتادگی پیدا می کند که این یکی از مهم ترین نشانه های بپیری است و در اطراف چشم بخصوص پلک بالا بسیار مشهود می شود. در جراحی پلک، با برداشتن پوست اضافه، ماهیچه ها و چربی زیر پوست سبب بالا رفتن پلک شده و جوانی دوباره به چشم بر می گردد؛ همچنین همان طور که قبل تر نیز گفته شد سنگینی و درنتیجه مشکلات بینایی بیمار برطرف می شود. جراحی پلک تنها برای پلک بالایی مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه برای برداشتن چربی های جمع شده در پلک پایین نیز بسیار موثر خواهد بود. در صورتی که فرد مراجعه کننده دارای مشکلاتی از جمله موارد زیر باشد، کاندید مناسبی برای انجام عمل بلفاروپلاستی خواهد بود.

 • پوست شل شده و آویزان در پلک بالایی
 • چین و چروک به علت چند لایه شدن پوست در پلک پایینی
 • تجمع چربی در پلک پایین و بالا

آیا پف پلک با افتادگی پلک متفاوت است؟

اگر شلی پوست یا پف پلک همراه با افتادگی پلک باشد لازم است عمل رفع افتادگی پلک یا پتوز نیز انجام شود؛ در واقع در اکثر مواقع افراد به اشتباه بلفاروپلاستی را همان افتادگی پلک می دانند. عمل جراحی بلفاروپلاستی در اکثر مواقع هدف زیبایی داشته و جهت برطرف کردن شلی پوست اطراف چشم انجام می شود و جهت برطرف کردن افتادگی پلک، عمل جراحی پتوز نیاز است؛ به همین خاطر در بسیاری از موارد بلفاروپلاستی به همراه پتوز انجام می شود. لازم است که عمل های همانند لیفت ابرو، لیفت شقیقه و یا به طور کلی لیفت صورت تواما انجام شود.

چه افرادی کاندید مناسبی برای بلفاروپلاستی هستند؟

معمولا افرادی که سنین بالاتر از ۳۵ سال دارند به انجام عمل بلفاروپلاستی روی می آورند ولی اگر افرادی با سنین پایین تر به دلایل ارثی یا حادثه دچار پف پلک یا چربی اضافی در پلک شدند می توانند این عمل زیبایی را انجام دهند. افرادی که دچار شلی و پوست اضافه در پلک بالا و پایین هستند اگر:

 • از سلامت جسمی خوبی برخوردار باشند؛
 • سابقه بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون نداشته باشند؛
 • دخانیات مانند سیگار مصرف نمی کنند؛

می توانند کاندیدای خوبی برای انجام عمل بلفاروپلاستی باشند.

جراح ابتدا با بررسی آناتومی کل صورت علل افتادگی پلک و پوست اضافی اطراف چشم را بررسی می کند و عمل جراحی مناسب را برای برطرف کردن این مشکل پیشنهاد می کند.

اقدامات پیش از جراحی زیبایی پلک

مسلما پیش از هر کاری اگر بستر مناسب فراهم شود و اقدامات پیش نیاز به درستی انجام گیرد در نتیجه نهایی و موفقیت بیشتر تاثیرگذار خواهد بود. در زمینه انجام عمل های زیبایی نیز اگر فرد مراجعه کننده پیش از انجام عمل دستورالعمل های لازم را به درستی رعایت کند، مطمئنا به نتیجه دلخواه خود خواهد رسید. در ابتدا پیش از انجام هر عمل جراحی شما باید در انتخاب پزشک و جراح خود نهایت دقت را داشته و تحقیقات لازم را انجام دهید تا جراحی با تجربه و متبحر را بیابید.

پزشک قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی، مواردی را نیز بررسی خواهد کرد تا اگر بیمار مشکلات دیگری نیز دارد، پیش از عمل جراحی مرتفع گشته و هیچ خللی در نتیجه نهایی نداشته باشد. از جمله این موارد لازم است که عصب های چشم و مواردی همچون خشکی چشم نیز مورد بررسی قرار بگیرد؛ همچنین همانطور که قبل تر ذکر شد باید با دقت بررسی شود که آیا لازم است عمل افتادگی پلک (پتوز) نیز همراه با بلفاروپلاستی انجام شود یا خیر.

پس از انتخاب جراح مناسب، لازم است اقدامات زیر را رعایت نمایید:

 • از استعمال دخانیات از جمله سیگار و قلیان تا حدود ۲ هفته پیش از عمل جراحی پلک اجتناب نمایید. استعمال دخانیات در روند بهبودی و از بین رفتن جای زخم ها بسیار موثر خواهد بود؛ بنابراین برای رسیدن به نتیجه مطلوب الزاما باید سیگار و قلیان را تا مدتی کنار بگذارید.
 • علاوه بر دخانیات، مصرف مشروبات الکلی نیز باید تا دو هفته قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی قطع شود.
 • پیش از هر عمل جراحی نباید از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده نمایید زیرا می تواند منجر به مشکل خونریزی در طی عمل جراحی شود.

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

از مراقبت های بعد بلفاروپلاستی چه می دانید؟ پس از عمل بلفاروپلاستی نیازی به بستری شدن نیست و فرد می تواند بعد از عمل، به منزل رفته و در منزل اقدامات لازم را در جهت بهبودی هرچه سریعتر انجام دهد.

 • استفاده از کمپرس سرد در روزهای اولیه پس از عمل جراحی پلک به کاهش تورم اطراف چشم در اثر دستکاری هایی که در طی عمل جراحی ایجاد شده است بسیار کمک می کند.
 • حتما در هنگام استراحت و خوابیدن، زیر سر خود را بالا ببرید و این کار سبب بهبود تورم خواهد شد.
 • همان طور که در اقدامات پیش از بلفاروپلاستی نیز ذکر شد، تا دو هفته پس از جراحی پلک نیز از مصرف الکل، دخانیات مانند سیگار و قلیان اجتناب نمایید.
 • رژیم غذایی نیز در بهبودی سریعتر بسیار مهم است در نتیجه پس از بلفاروپلاستی از مصرف نمک حتما خودداری کرده و از غذاهای سبک و سالم استفاده نمایید.
 • از آنجا که جراحی پلک در محدوده چشم انجا شده است برای بسیاری از افراد سوالاتی در زمینه استفاده از لنز و یا عینک وجود دارد؛ استفاده از عینک مانعی ندارد همچنین اگر بعد از عمل بیرون منزل رفته و در معرض آفتاب قرار می گیرید حتما از عینک آفتابی تیره استفاده نمایید. ولی نباید از لنزهای چشمی استفاده کنید.

دوره  نقاهت بعد از بلفاروپلاستی

معمولا بعد از بلفاروپلاستی مدت زمانی حدود ۱۰ الی ۱۵ روز برای بهبودی کامل زمان لازم است. البته بهبودی پس از جراحی زیبایی پلک همانند هر عمل جراحی دیگری بستگی به نوع پوست، وضعیت جسمانی وی و میزان رعایت دستورالعمل های مراقبتی بعد عمل دارد.

دکتر میرشفیعی جراح زیبایی بینی

دکتر حسین میرشفیعی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و سر و گردن
جراح پلاستیک بینی و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *