جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟ آیا می دانید جراحی زیبایی پلک چقدر به طول می اجامد؟ برای کسب نتیجه ماندگار و مناسب لازم است چه نکاتی را رعایت کنید؟ دراین مقاله از سایت دکتر حسین میرشفیعی قصد داریم در ارتباط با همه چیزهایی که باید درارتباط با جراحی پلک بدانید، صحبت کنیم.

بسیاری از عمل هایی که تنها به عنوان عمل زیبایی شناخته می شوند، علاوه بر زیبایی بخشیدن به چهره شما، در عملکرد و کارایی اعضای صورتتان نیز موثر هستند. یکی از مهم ترین عمل ها، جراحی پلک یا بلفاروپلاستی است. برخی افراد تصور می کنند که بلفاروپلاستی تنها برای جوانی چشم ها موثر است در صورتی که برای برخی از افراد همین افتادگی پلک سبب ایجاد مشکل در بینایی، خستگی چشم به دلیل سنگینی پلک و نیز کاهش وسعت دید به اطراف می شود؛ در نتیجه همین عمل با یک تیر دو نشان می زند، زیبایی و درمان سنگینی چشم که ناشی از پوست اضافه است.

بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

اگر شما هم جزو کسانی هستید که می خواهید جراحی زیبایی پلک یا همان بلفاروپلاستی انجام دهید، شاید برای شما جالب باشد مراحل آن را بدانید. مراحل انجام این جراحی معمولا شامل موارد زیر می شود:

 • این جراحی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. (در این صورت لازم است از ۸ ساعت قبل ناشتا باشید.) این اقدام به این منظور انجام می شود که در مراحل مختلف جراحی دردی متوجه شما نباشد.
 • درمرحله بعد یک برش است که در چین پلک بالایی ایجاد می شود و معمولا پوست بالای چین برداشته می شود.
 • مادامی که چربی اضافی زیادی در پشت پلک بالا وجود داشته باشد، به میزان کمی چربی خارج می شود.
 • جراح با بخیه های حل شونده ریز محل برش های شما را بخیه می زند

بعد از اتمام جراحی ریکاوری می شوید و به بخش منتقل می شوید. اگر همه چیز خوب پیش برود شما احتمالا در همان روز مرخص خواهید شد. در غیر این صورت ممکن است برای مراقبت های بیشتر یک روز منتظر بمانید.

لیفت صورت

نتیجه بلفاروپلاستی

در نتیجه بلفاروپلاستی چشم شما که مرکز توجه است زیبا و شاداب به نظر می رسد.

برای مشاهده نتیجه بلفاروپلاستی می توانید نمونه کار های جراحی زیبایی پلک را مشاهده کنید. نمونه کارهای بلفاروپلاستی دکتر حسین میر شفیعی را از تصاویر زیر مشاهده کنید:

نمونه بلفاروپلاستی دکتر میرشفیعی
نمونه بلفاروپلاستی دکتر میرشفیعی

چه کسانی کاندید مناسب جراحی زیبایی پلک هستند؟

شاید در ابتدا این سوال برایتان مطرح شود که آیا جراحی زیبایی پلک برای شما مناسب است یا خیر؟ این جراحی معمولا برای موارد زیر انجام می شود.

 • رفع چین و چروک های عمیق ناحیه پشت پلک فوقانی بالا قرار دارد.
 • از بین بردن افتادگی پلک در اثر در گذر زمان ایجاد شده است.
 • پتوز چشم که ممکن است حتی باعث کاهش زاویه دید شود.

در صورتی که در سلامت جسمانی کامل هستید، َمی توانید از این جراحی برای اصلاح افتادگی پلک خود استفاده کنید. همچین برای انجام این جراحی لازم است قبل از آن اقداماتی را رعایت کنید که از جمله آن می توان به عدم مصرف دخانیات اشاره کرد.

 • افراد مبتلا به خشکی چشم، دیابت و گلوکوم ممکن است کاندید مناسبی برای جراحی پلک نباشند.
 • همچنین افرادی که مبتلا به اختلاتی از جمله ناهنجاری های ابرو هستند، ممکن است این جراحی برای آن ها توصیه نشود.  

چه زمانی بلفاروپلاستی لازم است؟

با افزایش سن و ورود به دوران میانسالی و پیری، پوست شل شده و حالت افتادگی پیدا می کند که این یکی از مهم ترین نشانه های بپیری است و در اطراف چشم بخصوص پلک بالا بسیار مشهود می شود. در جراحی پلک، با برداشتن پوست اضافه، ماهیچه ها و چربی زیر پوست سبب بالا رفتن پلک شده و جوانی دوباره به چشم بر می گردد؛ همچنین همان طور که قبل تر نیز گفته شد سنگینی و درنتیجه مشکلات بینایی بیمار برطرف می شود. جراحی پلک تنها برای پلک بالایی مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه برای برداشتن چربی های جمع شده در پلک پایین نیز بسیار موثر خواهد بود. در صورتی که فرد مراجعه کننده دارای مشکلاتی از جمله موارد زیر باشد، کاندید مناسبی برای انجام عمل بلفاروپلاستی خواهد بود.

 • پوست شل شده و آویزان در پلک بالایی
 • چین و چروک به علت چند لایه شدن پوست در پلک پایینی
 • تجمع چربی در پلک پایین و بالا

آیا پف پلک با افتادگی پلک متفاوت است؟

اگر شلی پوست یا پف پلک همراه با افتادگی پلک باشد لازم است عمل رفع افتادگی پلک یا پتوز نیز انجام شود؛ در واقع در اکثر مواقع افراد به اشتباه بلفاروپلاستی را همان افتادگی پلک می دانند. عمل جراحی بلفاروپلاستی در اکثر مواقع هدف زیبایی داشته و جهت برطرف کردن شلی پوست اطراف چشم انجام می شود و جهت برطرف کردن افتادگی پلک، عمل جراحی پتوز نیاز است؛ به همین خاطر در بسیاری از موارد بلفاروپلاستی به همراه پتوز انجام می شود. لازم است که عمل های همانند لیفت ابرو، لیفت شقیقه و یا به طور کلی لیفت صورت تواما انجام شود.

چه افرادی کاندید مناسبی برای بلفاروپلاستی هستند؟

معمولا افرادی که سنین بالاتر از ۳۵ سال دارند به انجام عمل بلفاروپلاستی روی می آورند ولی اگر افرادی با سنین پایین تر به دلایل ارثی یا حادثه دچار پف پلک یا چربی اضافی در پلک شدند می توانند این عمل زیبایی را انجام دهند. افرادی که دچار شلی و پوست اضافه در پلک بالا و پایین هستند اگر:

 • از سلامت جسمی خوبی برخوردار باشند؛
 • سابقه بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون نداشته باشند؛
 • دخانیات مانند سیگار مصرف نمی کنند؛

می توانند کاندیدای خوبی برای انجام عمل بلفاروپلاستی باشند.

جراح ابتدا با بررسی آناتومی کل صورت علل افتادگی پلک و پوست اضافی اطراف چشم را بررسی می کند و عمل جراحی مناسب را برای برطرف کردن این مشکل پیشنهاد می کند.

اقدامات پیش از جراحی زیبایی پلک

مسلما پیش از هر کاری اگر بستر مناسب فراهم شود و اقدامات پیش نیاز به درستی انجام گیرد در نتیجه نهایی و موفقیت بیشتر تاثیرگذار خواهد بود. در زمینه انجام عمل های زیبایی نیز اگر فرد مراجعه کننده پیش از انجام عمل دستورالعمل های لازم را به درستی رعایت کند، مطمئنا به نتیجه دلخواه خود خواهد رسید. در ابتدا پیش از انجام هر عمل جراحی شما باید در انتخاب پزشک و جراح خود نهایت دقت را داشته و تحقیقات لازم را انجام دهید تا جراحی با تجربه و متبحر را بیابید.

پزشک قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی، مواردی را نیز بررسی خواهد کرد تا اگر بیمار مشکلات دیگری نیز دارد، پیش از عمل جراحی مرتفع گشته و هیچ خللی در نتیجه نهایی نداشته باشد. از جمله این موارد لازم است که عصب های چشم و مواردی همچون خشکی چشم نیز مورد بررسی قرار بگیرد؛ همچنین همانطور که قبل تر ذکر شد باید با دقت بررسی شود که آیا لازم است عمل افتادگی پلک (پتوز) نیز همراه با بلفاروپلاستی انجام شود یا خیر.

پس از انتخاب جراح مناسب، لازم است اقدامات زیر را رعایت نمایید:

 • از استعمال دخانیات از جمله سیگار و قلیان تا حدود ۲ هفته پیش از عمل جراحی پلک اجتناب نمایید. استعمال دخانیات در روند بهبودی و از بین رفتن جای زخم ها بسیار موثر خواهد بود؛ بنابراین برای رسیدن به نتیجه مطلوب الزاما باید سیگار و قلیان را تا مدتی کنار بگذارید.
 • علاوه بر دخانیات، مصرف مشروبات الکلی نیز باید تا دو هفته قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی قطع شود.
 • پیش از هر عمل جراحی نباید از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده نمایید زیرا می تواند منجر به مشکل خونریزی در طی عمل جراحی شود.

آیا نتیجه بلفاروپلاستی دائمی است؟

از آنجایی که این یک اقدام جراحی برای زبیاسازی چشم است، نتیجه آن دائمی و ماندگار  است. اما توجه داشته باشید هیچ روشی نخواهد توانست از پیری پوست شما در طول مدت زمان جلوگیری کند. بنابراین میزان ماندگاری بخیه مراقبت های بعد از آن بستگی دارد.

 سخن آخر

یکی از اصلی ترینن اقداماتی که در زمینه های زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد، عمل زیبایی پلک است. اگر شما هم جزو کسانی هسستیدد که فکر می کنید این جراحی می تواند به اصلاح وضعیت پلک و یا زیبایی  صورت شما کمک کند، می توانید در این خصوص از بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران مشاوره بگیرید.

دکتر حسین میرشفیعی با سال ها سابقه موفق در زمینه بلفاروپلاستی در تهران علاوه بر مشاوره و اقدمات لازم، این جراحی کم تهاجمی را انجام خواهد داد. ایشان متخصص گوش و حلق و بینی می باشند. برای دیدن نمونه کار های  بیشتر ایشان به صفحه نمونه کارهای دکتر حسین میرشفیعی مراجعه کنید.

آیا جای بخیه جراحی زیبایی پلک باقی می ماند؟

یکی از سوالاتی که در خصوص جراحی زیبایی پلک مطرح می شود، این است که آیا جای جراحی بلفاروپلاستی باقی می ماند. در این خصوص بدانید که شما باید مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی را رعایت کنید. با این حال نگران اشکار هاای بعد از جراحی نباشید، برای این کار از بخیه های ریز جذبی استفاده می شود وتا یکسال بعد نیز به طور کامل از بین خواهد رفت.

چرا باید برای انجام این کار به بهترین جراح بلفاروپلاستی مراجعه کنید؟

با اینکه این یک جراحی کم تهاجمی  است، اما تجربه و تخصص جراح که برای انجام این کار بسیار اهمیت دارد. به این دلیل که برخی عوارض طولانی مدت وجود دارد که غیر قابل اجتناب است. مشکلاتی از قبیل ناهماهنگی چشم ها بعد از عمل. به همین جهت لازم است در انتخاب جراح خود دقت کنید. 

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

از مراقبت های بعد بلفاروپلاستی چه می دانید؟ پس از عمل بلفاروپلاستی نیازی به بستری شدن نیست و فرد می تواند بعد از عمل، به منزل رفته و در منزل اقدامات لازم را در جهت بهبودی هرچه سریعتر انجام دهد.

 • استفاده از کمپرس سرد در روزهای اولیه پس از عمل جراحی پلک به کاهش تورم اطراف چشم در اثر دستکاری هایی که در طی عمل جراحی ایجاد شده است بسیار کمک می کند.
 • حتما در هنگام استراحت و خوابیدن، زیر سر خود را بالا ببرید و این کار سبب بهبود تورم خواهد شد.
 • همان طور که در اقدامات پیش از بلفاروپلاستی نیز ذکر شد، تا دو هفته پس از جراحی پلک نیز از مصرف الکل، دخانیات مانند سیگار و قلیان اجتناب نمایید.
 • رژیم غذایی نیز در بهبودی سریعتر بسیار مهم است در نتیجه پس از بلفاروپلاستی از مصرف نمک حتما خودداری کرده و از غذاهای سبک و سالم استفاده نمایید.
 • از آنجا که جراحی پلک در محدوده چشم انجا شده است برای بسیاری از افراد سوالاتی در زمینه استفاده از لنز و یا عینک وجود دارد؛ استفاده از عینک مانعی ندارد همچنین اگر بعد از عمل بیرون منزل رفته و در معرض آفتاب قرار می گیرید حتما از عینک آفتابی تیره استفاده نمایید. ولی نباید از لنزهای چشمی استفاده کنید.

دوره  نقاهت بعد از بلفاروپلاستی

معمولا بعد از بلفاروپلاستی مدت زمانی حدود ۱۰ الی ۱۵ روز برای بهبودی کامل زمان لازم است. البته بهبودی پس از جراحی زیبایی پلک همانند هر عمل جراحی دیگری بستگی به نوع پوست، وضعیت جسمانی وی و میزان رعایت دستورالعمل های مراقبتی بعد عمل دارد.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط